Вие имате прво да ја знаете вистината

Му родила дете на својот силувач, а потоа открила дека нејзиниот сопруг ја изневерувал со маж цели 14 години.

Жена која зачнала откако била силувана на 17-годишна возраст го опиша длабокото разочарување што го почувствувала кога за нејзиниот сопруг со кој била во брак 17 години – и кој нејзиното дете го одгледал како свое – открила дека е бисексуалец и дека ја изневерува со мажи 14 години, пишува Daily Mail .

Сара Шултинг Кранц (48) од Бич Хермос, Калифорнија, рече дека е исполнета со лутина, болка, загуба, срам и жалење откако дознала дека нејзиниот сопруг, со кој била во брак речиси дваесет години, бил неверен и дека живеел таен двоен живот со друг маж.

Таа рече дека откритието на шокантното неверство, 23 години откако го роди синот на нејзиниот силувач, ја остави во неверување.

Сара – која сега работи како животен тренер и водич за диви животни – објасни за време на едно неодамнешно интервју дека нејзиниот живот бил прилично нормален се додека на 17-годишна возраст не запознала човек чиј идентитет не бил откриен во интервјуто.

Се забавувавме, му верував, се сеќава таа. Сè додека не ме силуваше една вечер.

Сара рече дека се обидувала да се преправа дека тоа не се случило додека не дознала дека е бремена.

Потоа отишла во полиција, која заклучила дека нема доволно докази и затоа не продолжила да го истражува нејзиниот случај.

Сара решила да го задржи бебето и подоцна го родила својот прв син Карсон , кој сега има дваесет години.

Кога Карсон имала околу една и пол година и посетувала колеџ на Универзитетот во Висконсин-Медисон, Сара го запознала својот иден сопруг , Дејвид Кранц , во локален автобус . Двајцата брзо се зближија и започнаа романтична врска, а по неколку години се венчаа.

Тој веднаш стана мојот најдобар пријател. Следните 14 години се беше одлично, рече таа.

Покрај тоа што стана нејзин сопруг, Дејвид и стана татко на Карсон, а сликите на денот на свадбата покажаа дека младенците среќно позираат покрај малото момче.

Дејвид и Сара подоцна добија заедно деца и живееја блажен семеен живот.

Нашите кариери добро напредуваа, добивме уште два убави сина Џејкоб и Кристијан , рече Сара. Никогаш не би претпоставувала дека ќе се случи тоа што се случи.

Но, животот на Сара наеднаш се променил кога Дејвид дошол дома една вечер и признал дека е бисексуалец и дека ја изневерува 14 години.

Бев бесена, почувствував болка, загуба, срам и жалење. Се прашував како би направила нешто повеќе во мојот живот после тоа. Сè ми беше сомнително, се присети таа. Тоа предавство беше многу длабоко.

Болката што ја чувствуваше ја извади на површина и траумата од трагичен настан во нејзиното минато.

Не сфатив до кој степен тоа повторно ја запали траумата што ја доживеав кога имав 17 години, додека терапевтот не ме освести за тоа, призна Сара.

Таа рече: Кога ќе доживеете предавство во врската, тоа всушност може повторно да ви ја разгори траумата од минатото која сè уште не е излечена.

За среќа, поради нејзината лична сила и семејна поддршка, таа успеа да помине низ тоа.

Фала му на Бога за мојата личност која сфати како да се справи со траумата од врските и предавството и ја најде својата сила и покрај толку младата возраст, ​​рече таа.

Моето семејство е неверојатно и толку многу ме поддржуваа тогаш, што дури подоцна, на 40 години, знаев што треба да направам затоа што веќе преживеав толку многу на 17 години.

По признанието на нејзиниот сопруг, парот решил да се разведе, но најмногу се загрижиле како тоа ќе се одрази на нивните три деца.

Кога разговаравме со децата, заклучивме дека зборовите сигурно потекнуваат од Давид. Па тој всушност им кажа што се случува, се присети таа.

И бидејќи тоа дојде од него и тој конечно можеше да ја каже својата вистина, тие направија одлична работа во решавањето на проблемот.

Единственото нешто што најмногу ги загрижувало било: Како тоа ќе се одрази на нашето семејство?

Јасно им ставивме до знаење дека секогаш ќе бидеме тука да ги поддржиме и да направиме се што е во нивен најдобар интерес.

И покрај првичната болка и бес, Сара потоа почнала да му простува на поранешниот сопруг.

Таа, исто така, започна да работи како јавен говорник и често ја споделува својата приказна со другите – што ја натера да се поврзе со многу други мажи и жени кои поминале низ нешто слично.

Она што беше интересно е дека кога ја објавив мојата приказна во јавноста, открив колку луѓе на овој свет водат двоен живот – колку партнери не знаат за тоа и колку семејства се погодени од тоа, објасни таа.

За тоа како успеала да се излечи од траумата, таа рече дека се започнало со самопростување.

Кога оздравувате, сè треба да биде во хармонија со вашиот ум, тело, дух и срце. Кога поминав низ процесот на простување, сфатив дека треба да почнам со самопростување. Потоа се претвори во прошка за другите. Не ја давајте својата моќ на некој друг пред да ја пронајдете и стекнете таа сила со себе, вели Сара.

Единственото нешто што оваа мајка на три деца би го направила поинаку ако има прилика, би било начинот на кој му кажала на својот син Карсон за неговиот биолошки татко.

Таа не ја споделуваше вистината за неговото зачнување со него до неговата 13-та година, а сега рече дека би сакала да била искрена со него и претходно.

Сфатив како мојот поранешен сопруг помина низ ова предавство, дека и ние го изневеривме нашиот син без да му ја кажеме вистината за тоа што ми се случи кога имав 17 години, додаде таа.

Не му кажавме додека не наполни 13 години. Сосема поинаку ќе направев денес, ќе му кажев многу порано. Како родители, не сме совршени. Мораме да стоиме зад нашата вистина и да ги почитуваме нашите деца и нивната вистина, вели тој.

Мораме да бидеме искрени, автентични, ранливи и да можеме да кажеме дека ни е жал. Тоа што можам да им кажам на моите деца дека ми е жал, на многу начини им овозможи да ме гледаат како несовршено човечко суштество.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!