Вие имате прво да ја знаете вистината

Сите зборуваат за Украина, но дали НАТО планира да се прошири во Шведска и Финска?

Тропењето со оружје на руско-украинската граница предизвика дебати во Финска и Шведска за тоа дали да се приклучат на НАТО со цел да се одврати Москва од каква било агресија со приклучување кон воено-политички сојуз.

Борбени авиони го обиколија небото над Финска во текот на викендот, а Шведска реагира на зголемените тензии со распоредување трупи во својата база на Балтикот.

Претседателот Владимир Путин побара од НАТО безбедносни гаранции дека нема да се прошири кон исток и никогаш нема да ја вклучи Украина во својот сојуз. Ваквиот развој на настаните ги поттикна финското и шведското раководство гласно да кажат дека е нивното право да аплицираат за членство, доколку така одлучат.

„Одлуката за членство на Финска ја носи таа земја и 30 членки на НАТО, а истото важи и за Шведска“, изјави во понеделникот генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, по средбата со министрите за надворешни работи.

Ниту Финска, ниту Шведска официјално не објавија дека сакаат да станат полноправни членки и да ја сведат соработката со Алијансата на размена на информации и заеднички воени вежби.

Сепак, Чарли Салониус-Пастернак од Финскиот институт за меѓународни односи рече дека Финска и Шведска „свесно презеле чекор за да го натераат НАТО експлицитно да одговори дека нивната врата е сè уште отворена за овие две земји“.

Елина Валтонен, потпретседател на финската опозициска Национална коалициона партија, вели дека приклучувањето е „природен чекор“.

„Се создава поблиска соработка со договори не само со НАТО, туку и со Обединетото Кралство и со САД“, рече Валтонен.

Тој објаснува дека Финска по Студената војна избрала неутралност за да го смири Кремљ, но одамна ја напуштила таа политика.

Во случај Русија да испрати свои војници долж границата со Финска, долга 1340 километри, тие затоа што не се членка на НАТО, не може да сметаат на активирање на членот 5, во кој се вели дека нападот врз една членка е напад врз сите, што ги обврзува да дојдат на помош.

Но, поддршката за членството во НАТО традиционално е ниска меѓу Финците и Швеѓаните, иако анкетата во јануари покажа дека противењето на приклучување кон Алијансата, падна на најнизок процент во последните две децении, на 42 проценти.

Роберт Далсјо од Шведската агенција за одбранбени истражувања објаснува дека за многу членови на најголемата шведска политичка партија – Социјалдемократите, членството во НАТО е „еднакво на хулење“.

Вистински пресврт може да се случи само „доколку Финска отворено побара членство или ако заканата е доволно голема за да ги промени политичките калкулации“.

Малкумина аналитичари веруваат дека Путин би можел да испрати тенкови во Финска. Но, финскиот аналитичар Салониус-Пастернак предупредува дека имало помали акции и дека тие продолжуваат.

„На пример, Русија во 2016 година ненадејно ослободи 1.700 мигранти преку границата со Финска, а и постојано го нарушува воздушниот простор.

Крвавиот обид за инвазија за време на Втората светска војна е врежан во колективната меморија на Финците, поради што Финска со години одржува високо ниво на воена готовност.

Поранешниот фински министер за надворешни работи Ерки Туомиоја, еден од најистакнатите фински противници на пристапувањето во НАТО, вели дека земјата е добро подготвена доколку е потребно.

„Не сме наивни и вложивме многу во националната одбрана“, вели Туомиоја.

Финска потроши 8,4 милијарди евра на нови борбени авиони и „може да мобилизира резервна сила од 280.000 обучени војници, што не може ниту една друга земја во Европа“, објасни Туомиоја.

Од друга страна, Шведска ги намали трошоците за одбрана по Студената војна.

Во 2013 година, врховниот командант Сверкер Горансон ги шокираше Швеѓаните велејќи дека земјата ќе има сила да се спротивстави на руската инвазија „околу една недела“ без странска помош.

Но, веќе по руската анексија на Крим во 2014 година, Шведска почна да ја зајакнува својата одбрана.

„Бевме облечени за прошетка на сончево време кога не зафати бура. Набрзина позајмивме чадори, чизми и топли џемпери од Американците“, објаснува шведскиот аналитичар Далсјо, истакнувајќи дека Шведска има доволно ресурси со кои би се бранела.

Таа скандинавска земја, која не била во војна два века, повторно го воведе задолжителниот воен рок во 2017 година.

Во јануари, Шведска распореди вооружени патроли на островот Готланд додека три руски десантни бродови пловеа во Балтичкото Море.

Финска соопшти дека ја зголемила „подготвеноста“ со спроведување на воени вежби низ целата земја.

Хелсинки тивко се подготвува зад сцената, вели Салониус-Пастернак.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!