Вие имате прво да ја знаете вистината

Додик: „Бошњаците се виновни за неуспехот!“; Комшиќ: Изетбеговиќ е доследен, а ХДЗ БиХ се радикализира

Денес, претседателот на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, ја пофали бошњачката политичка партија за нејзиниот „цврст став“ во однос на барањата на хрватските партии за измени на изборниот закон, додека неговиот колега Милорад Додик ја обвини бошњачката партија за неуспехот на преговорите во Неум.

Комшиќ и Додик повторно беа во целосно спротивставени позиции кога го коментираа отсуството на договор за изборна реформа на тридневните преговори што завршија во попладнево.

Договорот не беше постигнат бидејќи партиите што го прибираат бошњачкото гласачко тело и хрватските партии не можеа да се договорат за моделот за избор на членови на Претседателството на БиХ од Федерацијата БиХ, како и за начинот на избор на пратеници во Домот на народите.

Комшиќ не учествуваше во разговорите, објаснувајќи дека пред изборната реформа треба да се укине блокадата на властите на БиХ од страна на претставници на босанските Срби. Во првата реакција по објавувањето на неуспехот на разговорите, тој го пофали договорот меѓу бошњачките владејачки и опозициски партии во однос на барањата на ХДЗ БиХ и нејзините партнери во Хрватскиот народен парламент (ХНС).

Комшиќ: Изетбеговиќ е доследен и принципиелен

За Комшиќ е логично прво да се постигне договор за намалување на овластувањата на ентитетскиот Дом на народите, па дури потоа да се договори нов модел за избор на членови на Претседателството на БиХ.

„Забележливо е дека Изетбеговиќ остана доследен и принципиелен“, изјави Комшиќ за сараевската телевизија Хајат.

Тој додаде дека сега очекува уште порадикален настап на ХДЗ БиХ.

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Додик, неуспехот на преговорите во Неум го протолкува како доказ за тврдењата дека во БиХ е делотворен обидот на Бошњаците да им ја наметнат својата волја на Хрватите. Тој рече дека е сигурно дека Бошњаците повторно ќе се обидат да го наметнат Комшиќ на Хрватите како член на Претседателството на БиХ, доколку изборите во октомври се одржат според постоечките правила.

„Тие продолжуваат отворено да ја водат политиката на мајоризација, политичко минимизирање на хрватските политички претставници. Тоа секако не може да даде добра атмосфера или добар успех во самата БиХ“, рече Додик, додавајќи дека проблемот на еден конститутивен народ е исто така проблем за сите три конститутивни народи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!