Вие имате прво да ја знаете вистината

Невидена снежна бура во Америка, урагански ветрови ја парализираа државата, снегот ги затрупа градовите, десетици илја луѓе без струја: “Не излегувајте” (видео)

Невремето познато како Nor’easter (вид силен циклон) го погоди источниот брег на САД во саботата, носејќи со себе обилни снежни врнежи и ветрови со речиси ураганска сила, што го отежнува секојдневниот живот и сообраќајот, пишува The Guardian .

Но, Nor’easter, исто така, предизвика поплави на брегот на САД. Некои држави делумно го забранија сообраќајот на улиците и автопатите поради невремето, а некои региони се загрозени од поплави и прекини на струја, јавува Си-Ен-Ен.

Околу 70 милиони Американци беа погодени од „историска“ снежна бура во североисточниот дел на САД во саботата, каде силните ледени ветрови го запреа сообраќајот и усмртија возач на автомобил во северниот дел на Њујорк.

Некои делови од 10-те држави на истокот на Америка и големите градови како Филаделфија, Њујорк и Бостон се во големи проблеми поради невремето.

Во некои делови на Њу Џерси и на истокот на њујоршкиот Лонг Ајленд утрото паднаа повеќе од 30 сантиметри снег. Во Атлантик Сити паѓаат повеќе од пет инчи снег на секој час, а во источниот дел на Конектикат повеќе од 7,5 инчи снег паѓаат во истиот временски интервал.

Се предвидува дека во Бостон ќе наврнат 60 сантиметри снег, а во некои делови би можеле да паднат и до 90 сантиметри.

Ветрови кои можеа да достигнат брзина од 112 километри на час дуваа на брегот на државата Масачусетс, а ветрови со брзина од 96 километри на час дуваа во источниот дел на Масачусетс и државата Род Ајленд.

Гувернерката на Њу Јорк и гувернерот на Њу Џерси прогласија вонредна состојба во тие сојузни држави.

Десетици илјади домови во Масачусетс останаа без електрична енергија, а тој број може да продолжи да расте како што напредува саботата. Ниту една друга држава не пријавила толку сериозни проблеми со електричната мрежа. Според ABC, 80.000 жители на Масачусетс немаат струја.

Авиокомпаниите откажаа повеќе од 4.500 летови поради Норвелигден, а железничката компанија Амтрак ја ограничи и откажа услугата на коридорот Бостон-Вашингтон.

Официјални лица од Вирџинија и Мејн ги предупредија своите сограѓани да се држат надвор од патиштата бидејќи невремето може сериозно да ја наруши видливоста. Камион со приколка удрил на автопатот 84 во Вест Хартфорд, Конектикат, а поради тоа биле затворени неколку ленти.

Сојузната држава Род Ајленд го забрани секаков сообраќај освен неопходниот во саботата поради можност за снежни виулици.

Ова е сериозно. Подготвени сме за ова невреме и мора да бидат подготвени и нашите сограѓани. Најдобар начин да се справите со ова невреме е да останете дома – изјави гувернерот на Род Ајленд, Ден Меки.

Државата Делавер веќе значително го ограничи сообраќајот во петокот навечер, а Масачусетс во саботата им забрани на камионите да се движат по автопатите. Гувернерот на Мериленд, Лери Хоган , прогласи вонредна состојба во таа држава, а исто така и гувернерот на Вирџинија, Глен Јангкин .

Официјални лица во крајбрежниот град Њуберипорт, кој се наоѓа во близина на границата на државите Масачусетс и Њу Хемпшир, им рекоа на своите сограѓани кои живеат во близина на брегот да се засолнат во областа на поголема надморска височина.

На социјалните мрежи е објавено видео на кое се гледаат поплавените улици на Норт Вејмут, град јужно од Бостон.

Синџирот Stop & Shop, кој работи низ североисточниот дел на САД, побара од своите клиенти да бидат внимателни.

Ги замолуваме клиентите да купат само она што е потребно и да заштедат нешто за своите соседи – велат тие.

Предупредувањата за снежна бура се на сила во делови од следните држави: Мејн, Њу Хемпшир, Масачусетс, Род Ајленд, Конектикат, Њујорк, Њу Џерси, Делавер, Мериленд и Вирџинија.

Националната метеоролошка служба (NWS) предвидува удари на ветер од 80 до 120 км/ч и предупреди на „речиси невозможни сообраќајни услови“ во североисточниот дел на САД.

NWS, исто така, предвидува поларни температури од сабота навечер до недела и прекини на струја, вообичаени секоја зима кога далноводите пукаат под налетите на ветерот и обилниот снег.

Според прогнозите, во недела се очекува Норвелигден да пристигне во Канада, чии неколку провинции веќе издадоа предупредувања поради можноста за лошо време.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!