Вие имате прво да ја знаете вистината

Регистрирани 1.254 нови случаи на КОВИД-19, 21 починат и 28 оздравени

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа направени се 5.082 тестови, а регистрирани се 1.254 нови случаи на КОВИД-19. Во истиот период се регистрирани и 21 починато лице и 28 оздравени пациенти.

Како што информираа од Министерството за здравство, од вкупниот број новозаболени од Скопје се 655, Битола 87, Куманово 55, Тетово и Кавадарци по 46, Прилеп 40, Велес 33, Штип 31, Струмица 30, Гевгелија 29, Гостивар 25, Неготино 23, Кичево и Свети Николе по 19, Охрид и Кочани по 17, Ресен и Крива Паланка по 12, Богданци 9, Виница 8, Струга 6, Радовиш и Дебар по 5, Делчево 4, Крушево, Македонски Брод и Пехчево по 3, Берово, Валандово, Кратово и Демир Хисар по 2 и Пробиштип, Македонска Каменица, Демир Капија и Дојран по 1.

Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 169 реинфекции.

Од регистрираните 28 оздравени пациенти од Скопје се 14, Кочани 5, Богданци 3 и Кичево, Гевгелија, Радовиш, Пробиштип, Кратово и Крушево по 1.

Од 21-то починато лице регистрирани во текот на изминатите 24 часа, 7 се од Скопје (65г, 79г, 82г, 83г, 84г, 85г и 90г), по 3 од Кавадарци (64г, 72г и 87г) и Струмица (54г, 62г и 75г), 2 од Прилеп (72г и 82г) и по едно починато лице е од  Куманово (87г), Битола (78г), Тетово (73г), Кичево (80г), Струга (66г) и Неготино (63г). Сите регистрирани починале во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, девет лица биле целосно вакцинирани, а 20 имале коморбидитети.

Направени се 5.082 тестови преку: ИЈЗ-308, ЦЈЗ Скопје-54, ЦЈЗ Битола-103, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Куманово-70, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-114, Авицена-161, Биотек-201, Систина-70, лабораторија Лаор-183, Синлаб-27, Ремедика-5, Плодност-65, Генеа-7, Никоб Лаб-488, ВФВ Медикал-82, Ели Медика-20, Ројал Медика–27, Спектра-ММ-30, Рапид Лаб–55, Жан Митрев Струмица–18, Нова Лаб Дијагностика–9, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.776.

Досега во земјата се направени вкупно 1.785.054 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 268.191, бројот на оздравени пациенти е 239.694, на починати е 8.383, а бројот на активни случаи изнесува 20.114.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 121976, Активни 10248

Куманово 14825, Активни 890

Прилеп 12740, Активни 636

Битола 12786, Активни 1454

Тетово 12403, Активни 622

Кавадарци 8964, Активни 906

Гостивар 8781, Активни 401

Велес 8464, Активни 544

Охрид 7922, Активни 430

Штип 7527, Активни 378

Струмица 7213, Активни 467

Кичево 4942, Активни 316

Кочани 4630, Активни 244

Струга 4366, Активни 207

Гевгелија 3759, Активни 443

Неготино 3188, Активни 323

Свети Николе 2442, Активни 167

Ресен 2367, Активни 250

Радовиш 2253, Активни 214

Крива Паланка 2213, Активни 117

Делчево 1767, Активни 151

Берово 1646, Активни 59

Дебар 1504, Активни 25

Валандово 1361, Активни 149

Виница 1292, Активни 57

Пробиштип 1253, Активни 37

Кратово 880, Активни 30

Богданци 877, Активни 107

Крушево 822, Активни 46

Демир Хисар 764, Активни 54

Македонски Брод 638, Активни 38

Македонска Каменица 498, Активни 35

Демир Капија 490, Активни 31

Пехчево 427, Активни 25

Дојран 211, Активни 13. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!