Вие имате прво да ја знаете вистината

Еве го извештајот за забавите на Даунинг стрит, Борис жали: „Знам дека извинувањето не е доволно…“

Британскиот премиер Борис Џонсон и се извини на нацијата за време на неговиот говор во Долниот дом, коментирајќи ги наодите од извештајот на Сју Греј за забавите што се одржуваат во резиденцијата на премиерот и во владината канцеларија за време на заклучувањето.

„Мораме да се погледнеме во огледало и мораме да научиме“, рече тој.

Премиерот рече дека го разбира гневот што го чувствуваат луѓето и додаде дека „извинувањето не е доволно“.

„Оваа пандемија им падна тешка на сите. Ги замоливме луѓето ширум оваа земја да се согласат на жртвата“, рече Џонсон.

Долгоочекуваниот извештај на високиот државен службеник Сју Греј му беше предаден на премиерот утрово. Греј имал задача да истражува собири и забави кои, според пишувањата на медиумите, се случувале во Кабинетот на премиерот, Даунинг стрит 10 и канцеларијата на британската влада, Вајтхол.

Греј истражуваше 16 различни собири во Даунинг стрит и други владини канцеларии кои се одржаа во период од 20 месеци. Од овие инциденти, 12 ги истражува британската полиција.

Наводите детално опишани во извештајот на Греј вклучуваат собир во станот на премиерот на денот кога поранешниот советник на Џонсон, Доминик Камингс ја загуби својата позиција, забава во градината на Даунинг стрит на која Џонсон присуствуваше во мај 2020 година и прослава на 56-тиот роденден на премиерот во јуни 2020 година.

Меѓу главните заклучоци на извештајот од 12 страници е дека било забрането „да се одржат бројни собири или да се случуваат како што се случиле“.

Греј ги обвини премиерот и владата за сериозни неуспеси во „лидерството и расудувањето“ на некои од забавите каде што се пиеле „прекумерни количини“ алкохол.

Во извештајот се вели дека некои членови на персоналот исто така изразиле загриженост за однесувањето на кое биле сведоци на работното место, „но понекогаш се чувствувале дека не можат да се пожалат“.

И покрај тоа што јавноста ги очекуваше конечните резултати од аферата „партигејт“ за која цела земја вреви еден месец, извештајот даде само прелиминарни резултати. Греј во својот документ наведува дека „во моментов не е можно да се обезбеди подетален извештај“ поради истрагата што ја спроведува полицијата.

Значи, во нејзините заклучоци нема бомбастични цитати што некои ги очекуваа, што би можело да биде олеснување за Даунинг стрит 10. Но, извештајот сумирал многу отворено критикување на Џонсон и неговиот кабинет.

„Во екот на пандемија, кога владата побара од граѓаните да прифатат далекусежни ограничувања, тешко е да се оправда однесувањето на некои нејзини членови. Барем некои од собирите за кои станува збор претставуваат сериозен неуспех да се исполнат не само високите стандарди што се очекуваат од оние кои работат во срцето на владата, туку и стандардите што се очекуваат од целото британско население во тоа време“, пишува Греј.

Џонсон најави промени

Во своето обраќање пред парламентот, премиерот рече дека ќе го промени начинот на кој се водат Даунинг стрит и неговиот кабинет. Второ, тој рече дека е време да се ревидира кодексот на однесување на државната служба. Трето, најави дека во наредните денови ќе ја подобри работата на Владата.

„Разбирам и ќе се поправам“, рече тој.

Претходните извештаи на медиумите сугерираа дека Џонсон би можел да се ослободи од некои министри и членови на кабинетот по објавувањето на извештајот. Исто така, оваа афера многу лесно може да го чини премиерот и функцијата, бидејќи некои членови на неговата Конзервативна партија подготвуваат гласање за недоверба на Џонсон.

Поранешната премиерка Тереза ​​Меј го праша премиерот дали тој свесно ги игнорирал ограничувањата за ковид, на што тој одговори дека во извештајот не пишува така. Лидерот на опозициските лабуристи Кир Стармер го обвини премиерот дека „нема срам“. Во меѓувреме, лидерот на либералите, Сер Ед Дејви, рече дека премиерот „ги прекршил правилата и ја лажел земјата и дека мора да си замине пред да може да направи повеќе штета“.

Списокот на настани опфатени со истрагата е како што следува:

15 мај 2020 година

 • фотографијата докажува собир во градината на Даунинг стрит 10

20 мај 2020 година

 • собир во градината Даунинг стрит 10 за владиниот персонал на кој секретарот на Џонсон Мартин Рејнолдс покани 100 вработени. Се појавија околу 30 вработени

18 јуни 2020 година

 • Собир во владината сала во Вајтхол по повод заминувањето на приватниот секретар бр.10

19 јуни 2020 година

 • Собир во кабинетот на Даунинг стрит 10 на роденденот на премиерот
 • собир на Даунинг стрит 10 на заминување на специјален советник

13 ноември 2020 година

 • Собир во станот на Даунинг стрит бр. 10

27 ноември 2020 година

 • собир на Даунинг стрит 10 за да го одбележи заминувањето на специјалниот советник

10 декември 2020 година

 • собир во Секторот за образование во пресрет на Божиќните празници

15 декември 2020 година

 • Собир на Даунинг стрит 10 за онлајн божиќен квиз

17 декември 2020 година

 • Собир во владината канцеларија, Вајтхол, за да се одржи онлајн божиќен квиз
 • Собир во владината канцеларија, Вајтхол, по повод заминувањето на висок владин функционер
 • Собир во Даунинг стрит за заминување на функционери

18 декември 2020 година

 • собир на Даунинг стрит 10 во пресрет на Божиќните празници

14 јануари 2021 година

 • собир на Даунинг стрит 10 за заминување на две приватни секретарки

16 април 2021 година

 • собир на Даунинг стрит 10 за заминување на висок функционер
 • Собир на Даунинг стрит 10 на заминување на уште еден 10-ти функционер

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!