Вие имате прво да ја знаете вистината

Најубавата фудбалска приказна во 2022: Ериксен на голема врата се враќа во Премиер лигата, некои едноставно не можат без фудбал (видео)

Седум месеци по срцевиот удар, данскиот фудбалер потпиша договор со Брентфорд до крајот на сезоната.

Најубавата фудбалска вест од почетокот на 2022 година – Кристијан Ериксен има нов клуб и се врати во Премиер лигата. Брентфорд му ја отвори вратата за враќање во професионалниот фудбал, по шокантниот меч на мечот од ЕП против Финска на 12 јуни минатата година, со шестмесечен договор со опција за продолжување за уште една година.

Многумина ќе речат дека полудел, дека откако му бил поставен срцев дефибрилатор, дека го става животот на коцка обидувајќи се да се врати, но очигледно е дека не може без фудбал. Договорот со Интер неодамна беше раскинат токму поради медицинските правила на Серија А кои забрануваат настапи со споменатиот имплант на срцето, а во меѓувреме се шпекулираше каде би можел да ја продолжи кариерата. Тренираше со данскиот Оденсе (таму играше од 2005-2008 година), потоа со Ајакс, а видето како изведува перфектен слободен удар на тренингот на тимот од Амстердам, претходните денови за кратко време го обиколи светот.

Покажа дека допирот на мајсторот не го напушта и дека го служи како од 2013-2020 година, кога во дресот на Тотенхем важеше за еден од најдобрите изведувачи на прекините во Премиер лигата и пошироко. Тренерот на лондонскиот клуб Антонио Конте неодамна изјави дека Тотенхем ќе го прифати со раширени раце, но Данецот реши да се врати на професионалната сцена преку клубот чија примарна амбиција е опстанок во Премиер лигата. Важна улога во целата приказна имаше тренерот на Брентфорд, Томас Франк, кој го тренираше во јуниорските селекции на Данска.

Со нетрпение очекувам повторно да работам со Ериксен. Помина долго време откако го тренирав и оттогаш се случија многу работи. Кристијан тогаш имаше 16 години, а во меѓувреме стана еден од најдобрите играчи од средниот ред во Премиер лигата. Освои многу трофеи низ Европа и стана ѕвезда на данската репрезентација, изјави Франк, кој последен пат соработуваше со Ериксен пред речиси петнаесет години.

Брентфорд има неколку многу добри фудбалери, како Тони и Мбеума, но ни приближен квалитет на 29-годишниот Данец.

Искористивме неверојатна можност да донесеме фудбалер од светска класа во Брентфорд. Тој не тренираше во изминатите седум месеци, но направи многу работа на индивидуално ниво. заврши Френк.

Ериксен на почетокот на јануари ја истакна својата амбиција да се врати во составот на Данска за Светското првенство во Катар, кое е на програмата во ноември годинава. Ентузијазмот со кој чека повторно да истрча на теренот може да се види од видеото кое Брентфорд го објави на официјалната страница на Твитер.

„Пресреќен сум што потпишав договор со Брентфорд. Едвај чекам да играм и се надевам дека ќе се видиме наскоро“, изјави данскиот плејмејкер.

Да потсетиме, за седум години во Тотенхем одигра преку 300 натпревари на кои постигна 69 и намести 90 гола. Кога ќе се подвлечат сите бројки во досегашната клупска кариера, доаѓаме до 531 настап, 114 гола и 158 асистенции.

За репрезентацијата на Данска има 109 настапи со што е петти на вечната листа, а со 36 гола за националниот тим се наоѓа на седмото место на листата на црвено-белите голгетери.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!