Вие имате прво да ја знаете вистината

Нови 711 случаи со Ковид-19, 22 починати и 7.170 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.197 тестови, а регистрирани се 711 нови случаи со КОВИД-19, 22 починати и 7.170 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од 711 новозаболени од Скопје се 505, Кавадарци 30, Струмица 26, Куманово 25, Охрид 21, Битола и Штип по 17, Прилеп 12, Струга и Гевгелија по 9, Тетово 7, Велес 5, Гостивар, Неготино и Богданци по 4, Делчево 3, Кочани, Пробиштип и Демир Капија по 2, Кичево, Свети Николе, Ресен, Крива Паланка, Берово, Македонски Брод и Дојран по 1.
Од вкупниот број на позитивни (711), регистрирани се 84 реинфекции.

Од 22 починати, 10 се од Скопје (49г, 52г, 59г, 62г, 67г, 68г, 70г, 71г, 85г и 87г), по двајца од Гевгелија (67г и 75г), Охрид (79г и 86г) и Струга (73г, и 74г) и по еден починат од Битола (84г), Делчево (75г), Кичево (86г), Кратово (29г), Неготино (56г) и Струмица (82г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Од 7.170 оздравени пациенти од Скопје се 3.633, Битола 602, Куманово 309, Кавадарци 284, Прилеп 230, Тетово 191, Охрид 177, Штип 175, Велес 174, Гевгелија 159, Струмица 147, Гостивар 134, Кичево 120, Кочани 98, Ресен 94, Радовиш 88, Неготино 87, Струга 86, Делчево 65, Валандово 56, Свети Николе 51, Богданци 31, Демир Хисар 29, Крива Паланка 28, Крушево 25, Македонска Каменица 18, Пробиштип 17, Берово 16, Дебар 10, Виница 8, Демир Капија, Македонски Брод и Кратово по 7, Дојран 4 и Пехчево 3.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, пријавени се дополнително четири починати лица, Кичево (2), Валандово (1) и Тетово (1). Починатите се на возраст од 56г до 81г. Пријавените лица се починати во домашни услови, во период од 26.01.2022 -27.01.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=26), 14 лица се целосно вакцинирани, а кај сите се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3.197 тестови преку: ИЈЗ-98, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Куманово-3, Институт за микробиологија–170, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Авицена-107, Биотек-159, Систина-81, Плодност-10,  Никоб Лаб-444, ВФВ Медикал-49, Ели Медика-24, Рапид Лаб–12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.903.

Досега во земјата се направени вкупно 1.788.251 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 268.901, бројот на оздравени пациенти е 246.864, на починати е 8.409, а на активни случаи изнесува 13.628.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 122491, Активни 7120
Куманово 14850, Активни 606
Битола 12804, Активни 869
Прилеп 12751, Активни 417
Тетово 12409, Активни 436
Кавадарци 8994, Активни 652
Гостивар 8783, Активни 269
Велес 8469, Активни 375
Охрид 7942, Активни 271
Штип 7543, Активни 219
Струмица 7239, Активни 345
Кичево 4942, Активни 193
Кочани 4631, Активни 147
Струга 4375, Активни 128
Гевгелија 3768, Активни 291
Неготино 3191, Активни 238
Свети Николе 2442, Активни 116
Ресен 2368, Активни 157
Радовиш 2254, Активни 127
Крива Паланка 2214, Активни 90
Делчево 1770, Активни 88
Берово 1647, Активни 44
Дебар 1504, Активни 15
Валандово 1361, Активни 92
Виница 1292, Активни 49
Пробиштип 1255, Активни 22
Богданци 881, Активни 80
Кратово 880, Активни 22
Крушево 821, Активни 20
Демир Хисар 762, Активни 23
Македонски Брод 639, Активни 32
Македонска Каменица 498, Активни 17
Демир Капија 492, Активни 26
Пехчево 427, Активни 22
Дојран 212, Активни 10. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!