Вие имате прво да ја знаете вистината

Последиците од војна во Украина можат да бидат страшни: Кина и Русија го чекаат одговорот на Америка, дали ќе има нов “Берлински ѕид” меѓу Истокот и Западот!?

Можноста за руска инвазија на Украина го вознемири целиот регион. Ваквиот потег на Кремљ би имал и последици кои би одекнале многу подалеку од заедничката граница на двете земји. Експертите стравуваат дека тоа би можело да означи нова ера на несигурност во Источна Европа, да ги наруши синџирите на снабдување и глобалната економија и да донесе промена во геополитичкото влијание што ќе го поткопа западниот кредибилитет, пишува CNN.

Таквите стравови сè уште можат да се избегнат. Украинската влада ги намалува непосредните ризици од целосна инвазија, а официјалните лица од сите страни се борат да најдат дипломатско решение за ситуацијата за која администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден предупредува дека е многу блиску до војна.

Доколку навистина се случи руски упад, не е јасно во каква форма ќе биде тој, а предвидувањето на намерите на рускиот претседател Владимир Путин е прилично неблагодарно.

„Секое модерно војување би било застрашувачко, но има градации на ужас“, рече Најџел Гулд-Дејвис, поранешен британски амбасадор во Белорусија, кој сега е виш соработник за Русија и Евроазија во Меѓународниот институт за стратешки студии (IISS).

Ефективноста на одговорот предводен од НАТО е исто така клучен во одредувањето колку долготрајни и далекусежни би биле ефектите од каква било инвазија, се согласуваат аналитичарите. Но, секој руски потег би бил тест за решителноста на западните земји и би претставувал низа економски и безбедносни несигурности.

„Ова е секако најсериозната безбедносна криза во Европа од 1980-тите“, рече Гаулд Дејвис.

Русија и Западот се длабоко поделени околу нивниот погледи на светот и ова фундаментално несогласување со години се турка под тепих. Сега Русија одлучи да го зголеми својот удел. Ова е реален проблем кој има глобални импликации, додаде Џејмс Никси, директор на програмата Русија-Евроазија во лондонската тинк-тенк Chatham House.

Како што растеше заканата од руски упад во Украина, така растеше и обемот на западната реторика. Американскиот претседател Џо Бајден во вторникот за Си-Ен-Ен изјави дека секоја руска инвазија ќе има тешки последици. Британскиот премиер Борис Џонсон рече дека неговата земја ќе учествува во секој нов ангажман на НАТО во врска со нападот, додека францускиот претседател Емануел Макрон рече дека цената ќе биде многу висока доколку Путин одлучи да тргне на Украина.

– Обемот на глобалната реакција зависи од размерите на руското мешање во Украина – рече Никси. Тој додаде дека многу набљудувачи се внимателни оптимисти дека ќе се избегне општа војна, но и дека тој претходно правел грешки, како и повеќето руски аналитичари.

Првите непосредни последици надвор од Украина ќе се почувствуваат во источноевропските и балтичките земји, кои на своите врати ќе најдат отворено воинствена Русија.

Украина граничи со неколку земји од НАТО. Ќе има голема загриженост дека не е само нешто што се случува во близина, туку дека може да биде загрозена и нивната безбедност – смета Гаулд Дејвис.

Никси рече дека ако на Русија и се дозволи или не се обесхрабри да ги прекрои границите, тогаш Русија ќе мора самата да извлече поуки од тоа.

Тогаш многу ќе зависи од одговорот на НАТО, а земјите кои би можеле да бидат на линијата на фронтот брзо би забележале зголемено воено присуство. Околу 8.500 американски војници се ставени во состојба на готовност поради можното распоредување во Источна Европа, изјави во понеделникот портпаролот на Пентагон, Џон Кирби. Тројца американски претставници, исто така, изјавија за Си-Ен-Ен дека САД и сојузниците би можеле да испратат дополнителни војници во Романија, Бугарија и Унгарија во наредните денови.

Украина не е членка на НАТО и воената алијанса веројатно нема да испрати војници во земјата, но по евентуален руски упад, големо присуство на војници на НАТО најверојатно ќе остане долж источноевропската граница се додека Русија ја држи украинската територија. Ова би можело да ги оживее сеќавањата на Железната завеса, бариера од времето на Студената војна што го делеше истокот од западот.

Одговорот ќе треба да се координира по целата линија на фронтот на НАТО, што ќе делува како одвраќање, а околу тоа мора да има цела стратегија на воени конфликти. Во Европа, тоа многу би ги променило работите затоа што бевме далеку од такво размислување – рече Нил Мелвин, директор за меѓународни безбедносни студии на Институтот за кралски Обединети услуги (RUSI).


Економските последици од инвазијата се непознати, но постојат неколку можни негативни ефекти кои ги загрижија експертите откако стана очигледно акумулацијата на руските војници во близина на украинската граница. Нарушувањето на украинското земјоделско производство може да има директно влијание врз снабдувањето со храна.

Украина е еден од четирите најголеми светски извозници на житарки – се очекува таа да произведе околу една шестина од светскиот увоз на пченка во следните пет години – така што тоа е директен удар за нејзиното производство, што може да влијае на понудата на одредена храна.

Позагрижувачки е поширокото потенцијално влијание врз снабдувањето со енергија и последиците од острите западни санкции врз Русија што може да се очекуваат по упадот.

„Ако зборуваме за голем конфликт во кој е вклучен еден од најголемите светски снабдувачи со енергија и голема транзитна земја за остатокот од Европа, тогаш јасно е дека мора да има значителни влијанија врз енергетските пазари“, изјави Гаулд Дејвис за Си-Ен-Ен.

Русија испорачува околу 30 отсто од својот природен гас на Европската унија, а резервите на земјата играат клучна улога во производството на електрична енергија и греењето на домовите во Централна и Источна Европа.

Русија веќе беше обвинета за искористување на тоа влијание. Меѓународната агенција за енергетика во средата објави дека Русија придонесе за недоволното снабдување со гас во Европа со намалување на нејзиниот извоз, а во последните месеци изврши притисок и врз снабдувањето со Молдавија.

– Видовме дека Русија во последните месеци ги искористува и ги влошува проблемите со глобалното снабдување со енергија и високите цени. Размислува ли Русија за цената на нешто многу посериозно од ова – праша Гаулд Дејвис.

Инфлацијата во трошоците за енергија веќе погоди милиони домови во Европа – во Британија потрошувачите ќе платат околу 790 фунти повеќе оваа година за да ги загреат и осветлат своите домови – а конфликтот во Источна Европа може да предизвика или продлабочи криза на трошоците за живот во повеќе земји.

Во Европа постои загриженост дека Русија е навистина подготвена да се справи со прекинот на европскиот пазар, со оглед на нејзиниот постепен пресврт во снабдувањето со гас и јаглен за Кина во последните години.

Мелвин смета дека забрзувањето на таа промена би предизвикало огромен шок за европската економија бидејќи ќе мора да бара нешто друго. Ова потенцијално би можело да ги запре плановите за постепено укинување на нуклеарната енергија доколку државите бидат принудени да брзаат кон енергетските алтернативи.

Администрацијата на Бајден планира непредвидени работи за да го обезбеди снабдувањето со енергија на Европа во случај на руска инвазија, очекувајќи недостиг на гас и шок за глобалната економија, изјавија во вторникот високи претставници на американската администрација.

ЕУ, во меѓувреме, работи на широк спектар секторски и индивидуални санкции во случај на продолжување на руската агресија, се вели во соопштението на Европската комисија по виртуелниот состанок со лидерите на САД, Обединетото Кралство, Италија, Франција и Германија. , Полска, ЕУ и НАТО. Бајден изјави за Си-Ен-Ен дека очекува значителни економски санкции.

Аналитичарите генерално очекуваат широк пакет санкции што би можеле да ги погодат големите руски банки, секторот за нафта и гас и увозот на технологија. Сепак, последиците би ги почувствувале Европа и остатокот од светот.

„Секогаш кога воведувате санкции, му наметнувате високи трошоци на целта на санкции, но исто така имате ризик на повратни штети за себе и за вашите пријатели и сојузници“, рече Нејтан Салес, вршител на должноста државен потсекретар за граѓанска безбедност, демократија и човекови права во Стејт департментот за време на администрацијата на Трамп.

„И додека руската инвазија на Крим во 2014 година во голема мера се потпираше на насочени санкции против руски поединци и компании, сè уште постои значителен инвестициски однос меѓу Русија и Западот кој може да биде прекинат“, рече Мелвин и додаде дека е сега прашање колку далеку би оделе тие санкции и колку рсуака економија би станала поизолирана.

Експертите велат дека одразот на руската инвазија и, уште поважно, силата на одговорот на Западот, ќе се почувствува низ целиот свет. Некои стравуваат дека секој руски потег што би можел да биде означен како победа би можел да ги охрабри другите нации вклучени во граничните спорови.

„Кина внимателно ќе ги следи лекциите што може да ги научи од решителноста на Западот“, рече Гаулд Дејвис.

„Тајванците ќе учат од ова, како и секоја друга држава која е на границата со некој супериорен лидер“, се согласи Никси.

Тајван и Кина се управувани од различни режими од крајот на кинеската граѓанска војна пред повеќе од 70 години, но кинеската комунистичка партија го смета Тајван за дел од својата територија и не ја исклучува можноста за воена окупација.

Овој контекст го нагласува ставот во некои кругови дека одговорот на САД на украинската криза може да диктира како Америка ќе биде перципирана низ светот за цела генерација.

Ќе гледаме негативни ефекти со години, а можеби и децении ако Русија оркестрира успешен потег. Тоа ќе им покаже на диктаторите ширум светот дека САД се хартиен тигар, рече Салес, посочувајќи ги Северна Кореја и Иран како „одметнички режими“ кои би можеле да се обидат да го искористат таквиот исход. Сејлс додаде дека постои сценарио во кое САД и НАТО ќе излезат од оваа криза со зголемен кредибилитет, доколку дојде до силен одговор со повлекувањето на Русија.

Доколку руската инвазија биде проследена со долготрајни тензии, САД би можеле да ги обноват и дискусиите за улогата на земјата во Европа.

„Американците сега имаат многу остра политичка поделба помеѓу улогата на глобален полицаец за која се залага Бајден и друг табор кој верува дека треба да се преземе само она што е во интерес на Соединетите држави“, објасни Мелвин.

Иако многу импликации од рускиот напад врз Украина се уште се далеку од сигурни, постои една работа за која експертите можат да се согласат, а тоа е, според Дејвис, дека во меѓународната политика секој секогаш следи што прават другите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!