Вие имате прво да ја знаете вистината

Рајанер најавува дека маските би можеле да бидат задолжителни во нивните авиони засекогаш: „Тоа е мала цена што треба да се плати“

Ирската нискобуџетна авиокомпанија Рајанер предупреди дека маските за дишење ќе останат задолжителни на летовите со години, бидејќи нивните шефови инсистираат дека е „ниска цена“ за да се избегне враќање на ограничувањата за патување предизвикани од Ковид-19.

Нил Сорахан, главен финансиски директор на Рајанер, ги спореди сегашните барања за носење маска за лице со ограничувањата за внесување течности во авионите по терористичките напади на Соединетите држави во 2001 година. Овие мерки станаа секојдневие и нема шанси некогаш да бидат укинати.

– Маските ќе бидат со нас уште некое време. Ако тоа е цената што треба да ја платиме за следните неколку месеци – до летото – тоа е мала цена. Слично беше и по 11 септември, кога раскрстивме со тоалетна во пластични кеси, а сега можеби ќе треба да живееме со маски некое време – изјави Сорахан, а пренесува The Telegraph.

Рајанер веќе објави дека изгубил меѓу 1,5 и 2 милиони клиенти поради построгите ограничувања за патување наметнати за да се запре ширењето на омикроните. Овие ограничувања беа наречени „хистерија“ од специјалниот директор Мајкл О’Лири. Компанијата очекува да натрупа загуба од 250 до 450 милиони евра до март 2022 година.

Но, Нил Сорахан, исто така, верува дека ирската авиокомпанија ќе се врати на својата профитабилност веќе следната година.

Рајанер има и големи придобивки во овие тешки времиња бидејќи во споредба со своите конкуренти обезбеди пониски цени на горивото. Сорахан тврди дека овој потег на Ryanair заштедил стотици милиони евра.

– Во текот на следните 15 месеци, во период кога поголемиот дел од нашата конкуренција ќе има многу мала или никаква заштита, ние сме во силна позиција – заклучи тој.

„Рајанер“ летово планира да реализира околу 15 отсто повеќе летови отколку пред пандемијата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!