Вие имате прво да ја знаете вистината

Јанша најавува натамошна дигитална трансформација на Словенија: Ќе отвори претставништво во Силиконската долина

Словенечкиот премиер Јанез Јанша денес во парламентот зборуваше за дигиталната трансформација на земјата, истакнувајќи дека неговата влада досега ги направила првите одлучувачки чекори во овој поглед и има намера да ги продолжи.

„Словенија се проби на деветтото место од 190 земји според скалата на ОЕЦД за одржлив развој минатата година, а ние значително го зголемивме нашиот дигитален индекс“, рече Јанша на парламентарна седница, мислејќи на успесите на неговата влада за помалку од две години.

Дигиталниот индекс е важен во време кога дигиталната трансформација на ЕУ е една од клучните стратегии и во тоа постигнавме значителен напредок минатата година, рече Јанша.

Направивме напредок во дигиталната трансформација и го подобривме индексот, што е многу тешко, а успеавме благодарение на формирањето на новата владина служба за дигитална трансформација. Тоа ни овозможи подобро да ги искористиме средствата што ги обезбедивме во преговорите за таа намена од европските фондови, рече Јанша.

Борис Андријаниќ, кој во владата на Јанша е министер без ресор задолжен за дигитална трансформација, изјави за Siol.net дека владата има неколку цели што треба да се постигнат оваа и следната година, со цел да се забрза дигиталната трансформација на Словенија.

Словенија годинава ќе отвори претставништво во Силиконската долина, Калифорнија, како што веќе имаат некои поразвиени европски земји, а ќе ја води промоцијата на словенечките компании во САД и поврзувањето со американските универзитети.

Со ова претставништво сакаме да се доближиме до европскиот клуб на елитни земји, а оваа година во Словенија ќе им овозможиме на основците и средношколците бесплатен пристап до курсевите за напредни дигитални вештини, рече Андријанич.

Воведувањето на задолжителниот предмет компјутерски науки и информатика во основните и средните училишта и дигиталната писменост на општата популација е и амбиција на актуелната Влада, рече министерот и додаде дека ќе им бидат достапни курсевите за роботика, вештачка интелигенција и дигитално претприемништво на студентите, веднаш штом парламентот го усвои предлог-законот за дигитална интеграција, на кој владата веќе работи.

Денеска дигиталните вештини се јазикот што го зборува целиот свет, но Словенија во тој поглед е под европскиот просек бидејќи само 55 отсто од возрасните имаат барем основни дигитални вештини, рече Андријанич, најавувајќи програми за „дигитална обука“ за лица над 55 години.

Дополнително, како што е најавено, Владата планира да издаде бесплатни дигитални ваучери, во вредност од 150 евра по глава на жител, за набавка на компјутерска опрема за учење на далечина дигитални вештини, а Словенија ја гледа како многу перспективна дестинација за странски и домашен капитал кога станува збор за инвестиции во криптовалути, телемедицина и безбедност на информации.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!