Вие имате прво да ја знаете вистината

Деновиве во Србија се делат државни милиони: „Нема врска со изборите“

Српскиот претседател Александар Вучиќ деновиве е особено дарежлив кон своите граѓани, на кои им подели милиони евра преку зголемување на платите, пензии и директна финансиска помош.

За околу 500.000 вработени во јавниот сектор платите од 1 јануари годинава пораснале меѓу седум и осум отсто, во зависност од секторот во кој се вработени. Поголем пораст е овозможен за вработените во социјалните служби, армијата и здравството, а истите кон средината на минатиот месец добија 10.000 динари еднократна помош – околу 100 евра.

Повеќето вработени ќе добијат покачување од 4.000 до 5.000 динари, но поединците со повисоки плати, како што се лекарите специјалисти, очекуваат покачување од повеќе од 10.000 динари. Просечната плата во државната администрација треба да се зголеми на 80.844 динари (680 евра), просечната плата во образованието и културата на 71.049 динари (600 евра), а просечната плата во здравството на 78.723 динари (660 евра), проценува Блиц.

Најавена е и директна помош за пензионерите во износ од 20.000 динари (200 евра), што е речиси две третини од просечната пензија исплатена лани, а на сметките треба да почне да пристигнува веќе од 10 овој месец. На пензионерите им е ветено и зголемување на пензиите за 5,9 отсто од 1 јануари, а просечната пензија во 2022 година треба да се зголеми на 31.100 динари (260 евра).

Беше ветена и еднократна помош за младите од 16 до 30 години во износ од 100 евра платени во динари, а првите исплати за повеќе од милион млади почнаа вчера и треба да завршат до среда. Според Вучиќ, околу три милиони луѓе добиле или ќе добијат финансиска помош во наредните денови – околу 1,9 милиони пензионери, околу милион млади луѓе и околу 100.000 здравствени работници.

Вучиќ вети и низа мерки за зголемување на наталитетот во Србија, во рамките на кои државата на родителите на првото дете ќе им даде еднократен додаток од 300.000 динари (2.500 евра) и 100.000 динари (850 евра) за раѓање на второ и трето дете, без оглед на паричната помош која веќе ја плаќаат единиците на локалната самоуправа.

Иако Вучиќ ги отфрла инсинуациите дека зголемувањето на платите и пензиите и исплатите на парична помош се поврзани со претстојните избори во Србија, факт е дека Србија ја очекува возбудлива политичка година, во која ќе се одржат претседателски, парламентарни и белградски избори. Сите три избори ќе се одржат во ист ден, недела на 3 април.

Првиот испит за Вучиќ веќе беше успешно положен со референдумот за уставни измени одржан на 16 јануари годинава, а беше одбележан со слаба излезност што се очекува на изборите во април. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека Вучиќ практично нема противкандидати на претседателските избори, додека неговата Српска напредна партија речиси сигурно ќе го задржи мнозинството во Националното собрание.

Во воздух висат само резултатите од изборите во Белград, каде мнозинството гласачи кои излегоа на референдумот го одбија владиниот предлог. Но, дури и во случај на „опозициска ситуација“ во главниот град, Вучиќ речиси сигурно ќе ги задржи сите важни лостови на власта во свои раце.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!