Вие имате прво да ја знаете вистината

Кумот на Лепа Брена се “пофалил” дека има 33 деца, а тежок е 1,6 милијарди долари!?

Поранешниот тенисер и романски претприемач Јон Цириак (82) е свадбен кум на пејачките Лепа Брена (61) и Боба Живојиновиќ (58) и е еден од најбогатите поранешни спортисти на сите времиња.

Тениската кариера ја започна во шеесетите, а потоа почна да игра во двојки и со тоа го освои Отвореното првенство на Франција во 1970 година, што беше кулминација на неговата кариера, од која се повлече девет години подоцна.

Цириак по тениската кариера вложил пари во својот бизнис, а моментално се проценува дека е „тежок“ со 1,6 милијарди долари.

Неговото богатство не го достигнале светски познатите спортисти, а ако го споредиме, излегува дека тој е четири пати побогат од Роџер Федерер (40), чие богатство се проценува на 450 милиони долари, а неговото богатство е поголемо од имотот на Лионел Меси (34) (400 милиони долари) и Кристијано Роналдо (36) (500 милиони долари).

Тој ја основа Тиријак Груп, која меѓу другото се занимава со недвижен имот, автомобили и финансиски услуги.

Цириак, исто така, има завидна колекција на автомобили и мотоцикли која содржи над 400 модели, вклучувајќи автомобили кои претходно биле во сопственост на Ал Капоне, Семи Дејвис Џуниор и Елтон Џон.

Се оженил само еднаш, пред да се прослави, со ракометарката Ерика Браед.

Официјално, има три деца, синот Јон Цириак Џуниор (45) кој го добил од врската со манекенката Микет фон Изенберг, како и синот Карим и ќерката Јоана (24) со египетската новинарка Софи Ајад.

Според романските медиуми, тој во една прилика наводно открил дека има уште 30 вонбрачни деца.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!