Вие имате прво да ја знаете вистината

Американската војска отпушта невакцинирани војници: „Тие ни се закануваат на нашата подготвеност“

Американските трупи кои не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19 веднаш ќе бидат отпуштени, соопшти во попладнево Американската армијата, велејќи дека е неопходно да се одржи борбена готовност.

Мерката се однесува на редовните војници, резервистите и питомците, освен за оние кои имаат потврда за ослободување од вакцинација, се вели во соопштението.

Пентагон воведе задолжителни вакцини за сите активни припадници на војската во август 2021 година.

Повеќето војници примиле најмалку една доза од вакцината, додека 79 починале од ефектите на коронавирусот.

„Борбената готовност зависи од војниците кои можат да тренираат, да патуваат, да се борат и да победуваат во војни“, рече високиот воен претставник Кристин Вормут. „Невакцинираните војници се ризик за војската и ја загрозуваат подготвеноста.“

Другите гранки на војската, вклучително и воздухопловните сили, веќе почнаа да отпуштаат војници кои ја одбија вакцината, која првпат беше одобрена за итна употреба во декември 2020 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!