Вие имате прво да ја знаете вистината

Владимир Путин во петок во Кина ќе разговара за гасот и финансиските проекти

Поблиската енергетска соработка и новата финансиска рамка ќе бидат главните теми на состанокот што ќе го одржат кинескиот претседател Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин на маргините на Олимпијадата во Пекинг, за да се покаже дека Русија има алтернативен пазар во време на растечката криза со Западот.

Путин и неговиот кинески колега ќе имаат заеднички ручек во петок и би можеле да потпишат до 15 договори, изјави за новинарите советникот на Кремљ, Јуриј Ушаков, истакнувајќи дека многу нови договори се однесуваат на природниот гас.

Путин пристигнува на отворањето на Зимските олимписки игри во Пекинг во време на високи тензии меѓу Русија и Западот, кој го обвинува Кремљ дека подготвува напад врз соседна Украина. Од друга страна, самите ЗОИ се одржуваат во сенка на пандемијата на ковид и дипломатскиот бојкот на некои западни земји кои сакаат да предупредат на кинеското кршење на човековите и малцинските права.

Се разгледува можноста за изградба на нов гасовод до Кина преку Монголија, но за проектот ќе бидат потребни години да се заврши, секако доколку добие зелено светло.

Испораките на гасоводот Siberian Power долг 4.000 километри, кој испорачува гас од источна Русија до Кина, започнаа во 2019 година, а беше потребна една деценија за да се постигне договор за снабдување.

Некои експерти веруваат во реализација на идејата за изградба на уште еден гасовод од Русија до Кина, која неодамна ја престигна Јапонија и стана најголемиот светски увозник на течен гас (ЛНГ).

Посетата на Путин доаѓа во услови на високи тензии со Западот и НАТО, поради што некои европски политичари се сомневаат во безбедноста на испораките на руски гас во Европа.

Западот, предводен од Вашингтон и Лондон, ја обвинува Москва дека подготвува инвазија на Украина, која веќе има распоредено десетици илјади војници долж границите, но Русија ги отфрла таквите обвинувања и бара од НАТО гаранции за безбедност и повлекување на трупите од Источна Европа.

Западот и се заканува на Москва со санкции, вклучително и блокирање на гасоводот Северен тек 2 од Русија до Германија и финансиски санкции како што е исклучувањето на Русија од SWIFT, глобалниот систем за меѓубанкарски финансиски комуникации.

Аналитичарите велат дека Путин сака да покаже дека Кина претставува втор силен пазар.

„Важно е да се напомене дека кинескиот пазар на гас е еден од оние со најголем потенцијал и најбрзо растечки во светот“, рече Ушаков.

Европските земји се шокирани од поскапувањето на бензинот, кое го достигна врвот во декември.

Ушаков рече дека Москва и Пекинг размислуваат да создадат заедничка финансиска инфраструктура која ќе ја заштити руско-кинеската соработка од потенцијални санкции од трети земји.

Во Пекинг патуваат и министрите од поважни ресори, министерот за надворешни работи, Сергеј Лавров, министерот за енергетика, Николај Шулгинов и Игор Сечин, извршен директор на водечката руска компанија Роснефт.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!