Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали ќе биде изгласана недоверба на Борис Џонсон !? Премиерот се соочува со повици од пратениците да поднесе оставка поради забавите на кој присуствувал за време на карантинот во Велика Британија

Британскиот премиер Борис Џонсон се соочува со уште еден повик за оставка, бидејќи Тобијас Елвуд остана последниот пратеник од ториевците кој изјави дека сака да го смени од функцијата британскиот премиер, пренесуваат тамошните медиуми.

Пратеникот Ист од Борнмут изјави дека ќе поднесе барање за недоверба на премиерот, во услови на истрага за затворени забави во официјалната резиденција на премиерот за време на карантинот во Велика Британија.

Така тој му се придружил на својот колега Питер Олдоус, кој во вторникот изјави дека и тој го направил истото.

Најмалку 54 ториевци мора да испратат писма за да одржат гласање за иднината на британскиот премиер.

Неколку пратеници од ториевците, вклучително и лидерот на шкотските ториевци Даглас Рос, изјавија дека поднеле писма до комисијата што се занимава со ова прашање.

Сепак, не е познат точниот број на испратени писма, соопштуваат медиумите.

Премиерот Џонсон се обидува да го спречи гласањето за недоверба поттикнато од насловите за наводните забави во владините згради што се одржаа додека беа во сила ограничувањата за вирусот Ковид-19.

Првите наоди од истрагата на високиот функционер Су Греј, објавени во понеделникот, откриваат дека 12 настани сега се под истрага од страна на Метрополитенската полиција.

Во меѓувреме, Даунинг стрит (Канцеларијата на премиерот) одби да ги коментира извештаите за вмешаноста на премиерот Џонсон во некои настани што ги истражува полицијата. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!