Вие имате прво да ја знаете вистината

Драма на западот, ракетите искендер стигнаа во Белорусија, сателитските снимки тоа го покажуваат (фото)

Сателитските снимки од полигонот Осиповичи во Белорусија, објавени рано утрово, го вознемирија Западот. Имено, фотографиите направени од комерцијални сателити покажуваат дека во таа зона била распоредена комплетна ракетна бригада вооружена со тактички балистички ракети Искандер М и најверојатно Искендер К.

Тоа што посебно ги загрижува западните аналитичари е дека доколку има хипотетички конфликти во Украина, Варшава, Рига, Вилнус, Лавов, Киев и поголемиот дел од западна Украина би биле во домет на овие проектили.

Најголемата загриженост доаѓа од фактот што зоната што ја покриваат овие проектили се зголемува во однос на онаа што ја покрива 152-та ракетна бригада од Калининград.

Западните воени аналитичари предупредија дека во последните недели е забележано значително воено присуство во Белорусија, каде што се забележани воени шатори на сите локации планирани за распоредување во Белорусија.

Инаку, приказната за искандерите во Белорусија не е нова, белорускиот претседател Александар Лукашенко во средината на ноември минатата година му се закани на Западот ако не ги пуштат мигрантите дека ќе побара од Руската Федерација, со која се во одбранбен сојуз, да купи ракетниот систем Искандер М. Сега искендерите стигнаа, но не поради мигрантите, туку поради Украина.

Меѓутоа, Русија тврди дека се работи за воени вежби на двете земји, а не подготовка за нападот на Украина и дека акумулацијата на силите нема врска со тоа.

Искандер е достапен во неколку верзии, а во три верзии за руската армија: Искандер М со домет од 400 километри и Искандер К со домет од 5.000 километри, како и Искандер Е – извозна верзија со опсег од 280 километри, кој беше воведен во оперативна употреба во 1999 година. Причината за толку краток дострел на извозната верзија на Искандер е тоа што Русија ја почитува забраната за извоз на ракети со дострел поголем од 300 километри.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!