Вие имате прво да ја знаете вистината

ЕУ и САД го повикуваат Косово да го почитува договорот за поголема автономија на српските општини

Претставниците на Европската унија и на Соединетите Држави денес го повикаа Косово да го спроведе договорот со кој се гарантира поголема автономија за општините со мнозинско српско население, потпишан како дел од процесот на нормализација на односите меѓу Приштина и Белград.

Косово, со мнозинско албанско население, прогласи независност од Србија во 2008 година по бунтот во доцните 1990-ти. Косово се обврза на преговори со посредство на ЕУ во 2013 година за решавање на отворените прашања, но процесот е закочен со отстапки за српските општини.

Косовскиот премиер Албин Курти ја отфрли можноста за спроведување на договорот потпишан од неговиот претходник, велејќи дека договорот го поткопува суверенитетот на балканската земја со тоа што им дава широка автономија на Србите, кои сочинуваат пет отсто од населението.

„Постои универзален принцип според кој договореното мора да се спроведе и тоа е она што им го кажуваме на двете страни…“, рече Мирослав Лајчак, специјален пратеник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина.

Лајчак говореше во главниот град на Косово, Приштина, по разговорите со Габриел Ескобар, специјален претставник на САД за Западен Балкан и водачите на косовската влада. Двајцата во четврток ќе отпатуваат за Белград на разговори со српските лидери.

Ескобар, исто така, повика на спроведување на договорот за српските општини, велејќи дека суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово се гарантирани.

„Покрај тоа, начинот на кој Србија и Косово ќе стигнат до точка на нормализација треба да се остави на дијалогот“, рече Ескобар.

Курти рече дека косовските Срби веќе имаат малцински права во согласност со највисоките демократски стандарди на ЕУ и дека не им се гарантирани повеќе отстапки, и го повтори својот повик Србија да ја признае независноста на Косово.

Речиси половина од косовските Срби живеат во северниот дел на земјата, на границата со Србија, и одбија да ја признаат владата предводена од етнички Албанци во Приштина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!