Вие имате прво да ја знаете вистината

Исплива јавно таен документ од одговорот на САД и НАТО на барањата за безбедносните гаранции поставени од Русија!

Шпанскиот култен весник Pais го објави целиот текст на тајниот одговор на САД и НАТО на руските предлози за безбедносни гаранции.

Ова се два документи на англиски јазик: одговорот на Алијансата на четири страници и одговорот на Вашингтон на пет страници испратени до Русија.

Текстовите содржат одредби кои во една или друга форма веќе се изнесени од западните партии на официјално ниво или се појавија во западните медиуми, повикувајќи се на официјални извори.

Од документите произлегува дека САД се подготвени да разговараат со Русија за меѓусебните обврски за ограничување на распоредувањето на офанзивните ракетни системи и сили на територија на Украина.

Се наведува и дека САД се подготвени да ја разгледаат можноста за потпишување документ со Русија за безбедносни прашања од заеднички интерес.

Соединетите Американски Држави и НАТО дополнително изјавија дека ќе се воздржат од распоредување нуклеарно оружје во Источна Европа. Соединетите Американски Држави се подготвени да разговараат со Русија за механизам кој ќе овозможи потврда за нераспоредување на крстосувачки ракети Томахавк во Романија и Полска.

САД исто така се подготвени да започнат дијалог со Русија за контрола на вооружувањето во областа на ракетите со среден и краток дострел, се додава во објавениот текст.

НАТО во документот соопштува дека не сака конфронтација, но нема да прави компромиси за принципиелни прашања. Во исто време, Путин минатиот ден изјави дека одговорите на Русија и НАТО ја игнорираат основната загриженост на Русија.

На 17 декември 2021 година, Министерството за надворешни работи на Русија објави нацрт-договори со САД за безбедносни гаранции, како и договори за мерки за обезбедување на безбедноста на Русија и земјите-членки на Северноатлантската алијанса. Документот, меѓу другото, вклучува одредби за нераспоредување на ракети со среден и краток дострел, одбивање дополнително да се прошири НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на бројот на воени вежби.

На 10 јануари во Женева се одржаа консултации за овие прашања, на 12 јануари во Брисел се одржа состанок на Русија со НАТО, а на 13 јануари во Виена се одржа состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ.

САД и НАТО во средата и дадоа на Русија одговори на предлозите за безбедносни гаранции.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!