Вие имате прво да ја знаете вистината

Американските трупи тргнаа за Европа

Американски воени транспортни авиони почнаа да префрлаат дополнителни сили во Европа, јавува американската телевизија „Си-Би-Ес“.

Како што беше најавено, авионите Ц-17 „Глобмастер“ со околу 2.000 американски војници полетале од воената база Форт Брег (Северна Каролина).

Најголем дел од војниците ќе бидат сместени во Полска, а останатите привремено ќе бидат распоредени во Германија.

Според зборовите на постојаниот претставник на Русија во ЕУ, Владимир Чижов, трансферот на американската армија во Европа ги охрабрува „жешките глави“ во Киев насилно да ја решат ситуацијата околу Донбас.

„Стратешки, трансферот на неколку илјади американски и други западни војници во регионот не ја менува рамнотежата на силите. Сепак, од политичка гледна точка, тоа е провокативна акција која ги охрабрува вжештените глави во Киев, од кои многумина се во Украинската престолнина.“

„Напорите, како што велат, да се реши прашањето на Донбас со сила“, рече Чижов во интервју за Си-Ен-Ен, нагласувајќи дека Русија е многу загрижена поради таквите акции.

Тој исто така додаде дека се уште постои можност за конструктивен, продуктивен дијалог со САД и НАТО за безбедноста.

Чижов додаде дека западните санкции кои и се закануваат на Русија доколку изврши „инвазија“ на Украина ќе им наштетат на обичните граѓани во сите делови на Европа и дека тоа ќе биде единствениот резултат од таа „многу кратковидна логика“.

Вчера портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, најави трансфер на дополнителни американски сили во Европа. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека САД продолжуваат да ги зголемуваат тензиите во Европа, што е доказ дека Русија има причина за загриженост.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!