Вие имате прво да ја знаете вистината

Ескобар: Корупцијата е еден од најголемите проблеми на Западен Балкан

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина Мирослав Лајчак денеска изјави дека САД и ЕУ сакаат да видат брз напредок во нормализирањето на односите и сакаат брзо да се потпише обврзувачкиот договор за нормализација на Белград и Приштина, јавува Anadolu Agency (AA).

– Сакаме да видиме брз напредок, особено во спроведувањето на договорот. Се што е договорено мора да се спроведе. Сакаме да видиме и брз договор за нормализација на односите – рече Лајчак на прес-конференција.

Тој рече и дека ја поздравуваат посветеноста на Србија за дијалог.

Запрашан за Заедницата на српските општини, Лајчак рече дека се што е договорено треба да се спроведе и дека тие им кажале на двете страни, а секоја страна знае што не е спроведено на нивната листа.

– Американскиот став е дека треба да се разговара за ЗКК, бидејќи беше договорено да се разговара. Немавме подготвено решение, останува на двете страни да разговараат во текот на дијалогот, но секој договор што ќе го постигнат, ќе го поддржиме финансиски, политички и технички – рече Ескобар.

На прашањето дали дијалогот ќе продолжи, Лајчак рече дека српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти ја повториле својата подготвеност и волја да дојдат во Брисел, дека и двајцата се посветени на процесот и знаат што очекуваат луѓето од нив.

Како што рече по двете средби на високо ниво во Брисел, тие рекоа дека третата средба треба да даде конкретни резултати и да се работи на подготовките, така што се одвиваат многу процеси, а постигнат е одреден напредок и тој е оптимист и дека прашањето не е дали ќе се одржи средба на високо ниво, туку кога.

Специјалниот помошник државен секретар на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека САД не учествуваат во дијалогот, но го поддржуваат и ја поддржуваат идејата Балканот да биде дел од европската заедница.

Запрашан за санкциите против некои српски претставници во Косово, Ескобар рече дека кога станува збор за санкции против поединци од Западен Балкан, станува збор за корупција и додаде дека тоа е еден од најголемите проблеми на Западен Балкан, корупцијата.

На прашањето дали Србите од Косово ќе можат да гласаат во местата каде што живеат на изборите во Србија, Лајчак рече дека верува оти луѓето треба да имаат право да учествуваат во демократските процеси, дека јасно кажале дека тоа е добро воспоставена Европската практика луѓето да гласаат дури и ако живеат на друго место и дека САД и ЕУ ќе работат на тоа да се случи – луѓето да гласаат.

Ескобар рече дека пристапот на САД е луѓето од овој регион да гласаат на избори и дека тоа треба да им се овозможи лесно.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!