Вие имате прво да ја знаете вистината

Камионџиите протестираат, шефот на полицијата се закани, премиерот негираше: Нема да испратиме војска

Камионџии блокираа бројни патишта, сообраќајот на главниот град на Канада е запрен, а сега се огласи и премиерот.

Канадската влада не планира да испраќа војници да ги спречат протестите на возачите на камиони поради задолжителната вакцинација, која го запре сообраќајот во центарот на Отава, изјави денеска канадскиот премиер Џастин Трудо.

Повеќе од 200 камиони и други возила ги блокираа патиштата во центарот на главниот град од минатиот петок во протест каков што не е забележан до сега во земјата, објави Ројтерс.

Шефот на градската полиција, кој е нападнат поради пасивниот одговор на полицијата, вчера изјави дека употребата на војската постои како опција.

„Мора да се биде многу, многу внимателен пред армијата да биде распоредена во ситуации во кои се засегнати Канаѓаните. Тоа не е нешто за што размислуваме во моментов. Не се зборува за испраќање војска“, им рече Трудо на новинарите.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!