Вие имате прво да ја знаете вистината

Нема доволен кворум за разрешување на Абазовиќ, тој порача: Ситуацијата ќе биде слична и утре

Црногорското Собрание денес не го усвои предложениот дневен ред за седницата на која требаше да се расправа за разрешување на вицепремиерот Дритан Абазовиќ.

За дневниот ред се изјаснија 77 пратеници, од кои 20 беа за, 11 против и 46 воздржани.

На седницата дојдоа речиси сите членови на власта и опозицијата, а членката на Демократскиот фронт Симонида Кордиќ гласаше преку видео линк.

Премиерот Здравко Кривокапиќ побара разрешување на Абазовиќ, бидејќи коалицијата „Црно на бело“ (ГП УРА и ЦИВИС) и пратениците од опозицијата побараа да се изгласа недоверба на Владата, за што пратениците ќе гласаат утре.

Абазовиќ пред почетокот на седницата изјави дека е „опуштен“, а по неа додаде  „ по моја некоја слободна проценка утре ќе има уште помалку за поддршка на владата. Работата е недвосмислена. Тоа е продолжение на одговорот на волјата на народот. И да беше поинаку, нема проблем. Единствената тенденција во моментов е сите заедно да изнајдеме одржливо решение кое може да ја турне земјата напред“

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!