Вие имате прво да ја знаете вистината

Поранешниот легендарен играч на Манчестер Јунајтед се враќа во англиското натпреварување како тренер со цел да го спаси Сандерленд

Ако им се верува на последните пишувањата на англиските медиуми, легендата на Манчестер Јунајтед и поранешниот репрезентативец на Ирска, Рој Кин ќе седне на клупата на запнатиот Сандерленд.

Некогаш стандардниот англиски премиерлигашки клуб во моментот се натпреварува во третото ниво на англискиот фудбал (Лига 1), а по дебаклот од 0:6 против Болтон, клубот го отпушти тренерот Ли Џонсон.

Поради тоа управата на клубот стапи во контакт со поранешниот ас на Јунајтед и на Нотингем Форест, кој претходно раководеше со клупата на Сандерленд (2006-2008).

Покрај во Сандерленд, Кин работеше и во Ипсвич Таун, репрезентацијата на Ирска (асистент), Астон Вил (асистент) и Нотингем Форест (асистент).

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!