Вие имате прво да ја знаете вистината

Австралиската влада критикувана поради ширењето на омикрон во домовите за стари лица: „Ќе ја искористиме војската“

Австралија би можела да ги искористи своите одбранбени сили за да помогне во борбата против епидемијата КОВИД-19 во секторот за нега на стари лица, што ги зголеми напорите на персоналот и принуди многу домови да се затворат, рече премиерот Скот Морисон, додека бројот на заразени во земјата забележува пад.

Владата беше под притисок на јавноста за ширењето на варијантата Омикрон во домовите за стари лица, а министерот за нега Ричард Колбек беше под јавна критика откако присуствуваше на натпревар во крикет наместо да се појави пред парламентарна комисија која ги испитува причините за избувнувањето во домовите за стари лица.

Премиерот Скот Морисон рече дека побарал од министрите за одбрана и за здравство да видат како одбранбените сили можат да помогнат во домовите за стари лица каде што многу вработени завршија во изолација поради инфекција со коронавирус.

Морисон рече дека околу 560 постари негуватели починале од инфекција со коронавирус Омикрон до крајот на 2021 година.

Тој им рече на новинарите дека одбранбените сили не се „работна сила во сенка“ за секторот, но рече дека мора да разгледа различни опции.

„Кога сте премиер, и министер за здравство и негувател за стари лица и министер за одбрана, треба да се справите со практични опции кои функционираат“, рече тој.

Вкупниот дневен број на луѓе заразени со КОВИД-19 денес бележи пад во Австралија и беше на пат да биде најнизок за повеќе од еден месец, со околу 30.000 нови случаи пријавени во најголемите држави.

Бидејќи некои држави сè уште не објавија бројки, денес беа пријавени вкупно 81 смртен случај

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!