Вие имате прво да ја знаете вистината

Американската воена опрема почна да пристигнува во Полска

Американската воена опрема почна да пристигнува во Полска, изјави доцна попладнево полскиот министер за одбрана, со цел да се зајакне источниот регион на НАТО додека Западот и Русија се расправаат за военото присуство на Русија во близина на границите на Украина.

Администрацијата на претседателот Џо Бајден во средата најави испраќање на речиси 3.000 војници во Источна Европа во наредните денови, во услови на високи тензии меѓу Русија и Украина.

Околу 1.700 војници од 82-та воздушно-десантна дивизија во Форт Браг треба да заминат за Полска, соопштија во средата полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак и Пентагон, но тие ќе останат само на привремена основа.

Покрај нив, во Германија се очекува да бидат испратени речиси 300 војници, каде ќе биде формиран заеднички штаб на сојузничките сили.

Блашчак во четвртокот вечерта објави дека една група веќе пристигнала во Полска.

„Ова е јасен сигнал за солидарноста на сојузниците“, напиша тој на Твитер, објавувајќи фотографии од војници кои истоваруваат опрема од транспортен авион Ц-130 Херкулес.

Приватниот ТВН24 прикажа два американски авиони како се спуштаат на аеродромот Жешов-Јесионка во јужна Полска денес. Телевизијата објави дека досега слетале шест американски авиони.

Сè уште не е јасно кога ќе пристигнат американските војници каде точно ќе бидат стационирани. Оперативниот центар на полското Министерство за одбрана изјави за Ројтерс дека контактирал со американската војска за повеќе информации.

Војската на САД веќе има околу 4.500 војници во Полска, во рамките на НАТО и во билатералните капацитети, од кои повеќето се стационирани на запад од земјата на ротирачка основа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!