Вие имате прво да ја знаете вистината

Кинезите најавуваат вистинска сензација за време на ЗОИ во Пекинг! Погледнете ги местата каде ќе се одржуваат игрите (фото/видео)

24. Зимски олимписки игри (ЗОИ) ќе се одржат на три локации, во Пекинг, во областа Јанкинг која се наоѓа на околу 90 километри од центарот на Пекинг и во градот Жанџиак кој е на околу 190 километри северозападно од главниот град на Кина.

Сите три зони ќе имаат свои олимписки села. Организаторите најавуваат дека сите 26 арени (вклучувајќи ги и објектите за обука) ќе бидат напојувани од обновливи извори на енергија. Ново-изградената меѓуградска железница ќе ги превезува натпреварувачите до сите три места на ЗОИ за само еден час.

Свеченото отворање и затворање на ЗОИ ќе се одржи на Националниот стадион во Пекинг, познат и како Птичјо гнездо, наследен од Летните олимписки игри кои се одржуваа во 2008 година, на кои имаше и свечено отворање и затворање. Станува збор за стадион на кој овојпат нема да се одржуваат натпревари.

Натпреварите во хокеј на мраз ќе се одржат во Националната затворена сала и во спортскиот центар Вукесонг. Националната сала го носи прекарот „Фан“ поради сличностите во дизајнот со традиционалниот кинески навивач.

Арената беше изградена за Летните олимписки игри 2008 година, каде што беше место за натпревари во ритмичка гимнастика и ракомет.

Спортскиот центар Вукесонг се користел како повеќенаменска арена по кошаркарскиот турнир на Олимпијадата во 2008 година. Има капацитет од 18.000 гледачи.

Националниот центар за вода е култна арена наследена од Игрите во 2008 година и ќе се користи за натпревари во куглање на мраз. Во комбинација со неговиот кариран дизајн, го доби прекарот „Водена коцка“. За потребите на оваа Олимпијада „Водената коцка“ е претворена во „Коцка мраз“ и по Игрите ќе продолжи да се користи и за зимски и за летни спортови во зависност од сезоната.

Националната сала за брзо лизгање е единствената нова арена во Олимпискиот парк, изградена за Игрите во 2008 година. Таа го носи прекарот „Ледено лизгалиште“ и ќе биде домаќин на натпреварувачите во брзо лизгање. Главната сала ќе се користи за брзо и уметничко лизгање. Изградена е во 1968 година и беше домаќин на неколку важни спортски настани, вклучувајќи го и еден од првите НБА натпревари во Кина во 2004 година.

„Big Air Showgang“ е уникатна арена која ќе биде домаќин на натпревари во бесплатно скијање и сноуборд. Изградена е на местото на поранешен рудник за железо и се наоѓа помеѓу четири индустриски разладни кули. Таа е прва од ваков вид во светот.

Јанкинг е планинско предградие на кинеската престолнина, полно со топли извори, национални паркови, скијачки центри и местото на Бадалинг дел од Кинескиот ѕид. Таму ќе се организираат натпревари во алпско скијање.

Постојат две главни арени во Јанкинг: Националниот центар за тобоган, каде што ќе се одржуваат натпревари во боб, скелет и санкање, и Националниот алпски скијачки центар за натпревари во алпско скијање. Националниот центар за тобогани е првото трчање со тобогани во Кина и само трето во Азија. Центарот нуди капацитет од 2.000 седишта, а 8.000 стојачки места. Националниот алпски скијачки центар се состои од седум патеки, со најголема вертикална падина, која достигнува 900 метри. Оваа арена има капацитет од 5.000 седишта и 3.500 места за стоење.

Џангику е популарен кинески ски-центар, 190 километри северозападно од Пекинг. Ќе биде домаќин на повеќето настани во скијање и сноуборд на Зимските олимписки игри, вклучувајќи слободен стил, крос-кантри, скијачки скокови, нордиска комбинација и биатлон.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!