Вие имате прво да ја знаете вистината

Први снимки од терористичкото легло на Исламската држава: Ал Хашими со себе во смрт однесе шест деца, го разнесе целиот трет кат (видео)

Американскиот претседател Џо Бајден ја потврди смртта на лидерот на Исламската држава, Абу Ибрахим ал Хашими ал Курајши, наследникот на Абу Бакр ал Багдади, кој беше неутрализиран во слична операција во 2019 година.

„Американските специјални сили успешно изведоа антитерористичка мисија во северозападна Сирија во средата навечер“, рече Бајден, додавајќи дека во операцијата загинале најмалку 13 лица, меѓу кои шест деца и четири жени.

Бомбата во која загинаа цивили била активирана од лидерот на ИСИС, тврдат американски. официјални лица

Фотографиите од куќата нападната од Американците покажуваат дека третиот кат е целосно урнат. Според Бајден, како и други официјални лица, бомбата што го разнела третиот кат од куќата била активирана од самиот водач на ИСИС, при што се разнел самиот, како и целото негово семејство.

Абу Ибрахим ал-Хашими ал-Курајши ја предводи Исламската држава по смртта на нејзиниот основач, Абу Бакр ал-Багдади, кој исто така загина додека активираше експлозив за време на операцијата во САД во 2019 година.

Курајши беше многу таинствени откако го наследи Багдади, кој терористичка група ја водеше во екот на самопрогласениот калифат во делови од Сирија и Ирак, кога под негова команда беа милиони луѓе.

По поразот на бојното поле, пред речиси три години, Исламската држава изврши герилски терористички напади во Ирак и Сирија. Бројни џихадистички групи поврзани со Ал Каеда се активни во северозападна Сирија, последното големо упориште на бунтовниците против претседателот Башар ал Асад во десетгодишната војна, и токму таму се кријат лидерите на ИСИС.

Опишувајќи ја операцијата во сириската провинција Идлиб, во селото Атма, Бајден рече дека се преземени мерки за да се избегнат цивилни жртви.

Меѓутоа, терористот решил да го крене во воздух целиот трет кат од куќата и на тој начин со себе во смрт однел неколку членови на неговото семејство, исто како што тоа го направил и неговиот претходник, рече Бајден.

Американските специјални сили наидоа на жесток отпор

Би-Би-Си ги објави деталите за акцијата во која беше убиен лидерот на ИСИС. Околу полноќ слетаа неколку американски хеликоптери. Тоа е дел од покраината што се наоѓа во близина на границата меѓу Турција и Сирија.

Локалните извори наведуваат дека американските специјалци наишле на силен отпор и дека врз нив било пукано и од противвоздушни топови поставени на возила.

Пукање и експлозии одекнуваа низ областа речиси два часа, а потоа полетаа хеликоптери. Тоа беше најголемата операција на американските специјални сили од нападот во кој беше убиен Абу Бакр ал-Багдади во 2019 година.

Бајден ја следеше операцијата во живо

Белата куќа на Твитер објави фотографија на која се гледа како американскиот претседател Џо Бајден и потпретседателката Камала Харис во живо ја следат операцијата во која беше убиен лидерот на Исламската држава во Сирија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!