Вие имате прво да ја знаете вистината

Протекуваат нови детали од акцијата на САД во Сирија: Американците побарале помош од Русите, одговорот бил позитивен

Русија во средата ги поддржа антитерористичките акции на САД, вклучително и убиството на лидерот на Исламската држава убиен во операција на САД на територија на Сирија.

Според медиумите, ова е ретко виден гест на алијансата во време на зголемени тензии помеѓу Москва и Вашингтон поради украинската криза.

Ги поддржуваме напорите на секоја држава, вклучително и на земјите членки на коалицијата предводена од САД, против терористите, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Но, во исто време, тие повикаа на детална истрага за да се утврди дали има непотребни цивилни жртви во операцијата на САД.

Американскиот претседател Џо Бајден во четвртокот објави дека глобалната терористичка закана е отстранета откако лидерот на Исламската држава се разнесе самиот кога припадниците на американските специјални сили го погодија неговото засолниште во Сирија. Абу Ибрахим ал-Хашими ал-Кураши го презеде раководството на оваа озлогласена терористичка организација откако неговиот претходник, Абу Бакр ал-Багдади, исто така беше убиен за време на акција на САД. Исто така, тоа се случи во истиот сириски регион во 2019 година.

Денес Москва вели дека е подготвена да соработува со сите заинтересирани земји кои се заинтересирани за борба против заедничката закана од тероризам. Тие нагласија дека Русија донела решителна одлука за спротивставување на тероризмот и дека досега направиле многу на ова поле.

Тие како пример ја истакнаа нивната улога во сириската граѓанска војна.

Сето ова се случува во време на тензии помеѓу Русија и западните земји, додека Вашингтон ја обвинува Русија дека планира инвазија на Украина.

Во меѓувреме се појавија детали за атентатот и акцијата. Колку што е познато, според американските медиуми, САД се координирале со Русија за да извршат акција во северозападна Сирија. Соединетите Американски Држави ѝ ставија до знаење на Русија што имаат намера да направат и побараа од нив да се воздржат од каква било воена акција во областа за време на операцијата. Руските копнени и воздушни сили обично се присутни во таа областа. Но, како дошло до тоа што двете страни постигнале договор се уште не е откриено.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!