Вие имате прво да ја знаете вистината

Додик: Светскиот тренд на инфлација не смее да се злоупотребува за екстра профит

Членот на Претседателството на БиХ и претседател на СНСД, Милорад Додик, за новинската агенција Срна изјави дека најверојатно ќе организира состанок следната недела поради зголемувањето на цените на одредени производи во Република Српска.

Додик нагласи дека растот на цените на суровините на светскиот пазар предизвика раст на цените на некои малопродажни производи, но дека сите анализи покажуваат дека растот на цените на мало е непропорционален со растот на цените на суровините.

– Ќе апелирам и до даночната управа и инспекциските тела во РС да бидат повеќе посветени на ова прашање.

Граѓаните на РС не смеат да ги трошат покачувањата на платите и пензиите на поскапените производи, кои поскапеа само поради трендот, и тоа без вистинска основа – рече Додик.

Според него, онаму каде што нема реално оправдување за поскапување, овој ценовен тренд ќе биде запрен.

– Немаме намера да влијаеме на контролата на цените, но секако сакаме контрола на маржата. Инфлацискиот светски тренд не смее да се злоупотребува за екстра профит, а тоа ќе биде нашата порака до оние кои би сакале да ловат во матно – истакна Додик.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!