Вие имате прво да ја знаете вистината

Макрон разговараше со Џонсон и Столтенберг за руско-украинската криза

Францускиот претседател Емануел Макрон денес разговараше за руско-украинската криза со британскиот премиер Борис Џонсон и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пред неговото патување во Москва и Киев, соопшти Елисејската палата.

Беа спроведени одделни телефонски разговори „како дел од тековните консултации на сојузниците за тензиите меѓу Украина и Русија“, соопшти француското претседателство.

И Макрон и Столтенберг инсистираа на „потребата од продолжување на соработката и заеднички напори за намалување на тензиите преку дијалог, притоа целосно почитувајќи ги основните принципи на европската безбедност, државниот суверенитет и сите права што произлегуваат од него“, соопшти Елисејската палата.

Претседателот Макрон ќе се обиде да постигне напредок за време на средбите со рускиот претседател Владимир Путин во понеделник во Москва, како и со украинскиот претседател Владимир Зеленски следниот ден во Киев.

Француското претседателство извести дека Столтенберг „го поздравил ваквиот пристап“ кон проблемот и „му се заблагодарил на францускиот претседател за блиската координација со сојузниците пред неговото патување“.

Во исто време, британскиот премиер Борис Џонсон му ги претстави на Макрон резултатите од неговата посета на Киев оваа недела и неговата неодамнешна средба со Путин, се вели во соопштението.

Емануел Макрон, кој ја засили комуникацијата со другите лидери во последните денови, и двајца негови соговорници „се согласија за потребата да останат во близок контакт во наредните денови“.

Западот ја обвинуваат Москва уште од крајот на 2021 година за собирање војници на границата со Украина поради потенцијална инвазија, но Русија тоа го негира, тврдејќи дека сака само да ја гарантира безбедноста на сопствената земја.

Претседателската палата во соопштението соопшти дека разговорот на Макрон со Џонсон „исто така бил фокусиран на прашањето за мигрантите и миграцијата, особено за нивниот премин преку Каналот“.

Двајцата лидери ја истакнаа потребата Франција и Обединетото Кралство да соработуваат во борбата против шверцерските мрежи. Нелегалните премини на Ла Манш се редовна причина за тензии меѓу Париз и Лондон.

Во текот на 2021 година рекордни 51.000 мигранти се обиделе да го преминат Ла Манш, од кои повеќе од 28.000 успеале, според британската влада.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!