Вие имате прво да ја знаете вистината

Маск го нападна GoFundMe затоа што им скрати пари на возачите на камиони во Отава: Полицијата се подготвува да интервенира?

Извршниот директор на Tesla и SpaceX, мултимилионерот Илон Маск, објави мим денес, нарекувајќи ја американската платформа за собирање средства GoFundMe „професионални крадци“.

Маск исто така објави „скриншот“ од твит од 2020 година од платформата, промовирајќи кампања за собирање средства за земјоделството во зоната „CHOP“ (Окупиран протест на Капитол Хил) во центарот на Сиетл, Вашингтон, која активистите буквално ја окупираа во екот на антирасистичките протести и полициска бруталност во САД, пренесува RT.

Еден твит на GoFundMe од пред две години гласи: „Во заедница без полиција, овој фармер ги храни луѓето и ги зближува“.

“Двоен стандард?” Напиша Маск, осврнувајќи се на неодамнешната одлука на платформата да ја запре кампањата за собирање средства за канадските возачи на камиони кои протестираат против обврските кои ги воспостави земјата за вакцинација против Ковид-19. Маск исто така ги негираше информациите дека донирал на демонстрантите.

Илјадници камионџии ја блокираа Отава кон крајот на минатата недела. Тие својот протест го нарекоа „Конвој на слободата 2022“ и тврдат дека обврската за вакцинација и другите ограничувања им го загрозуваат животот.

Иако полицијата не пријавила поголеми инциденти, а некои граѓани изразиле и поддршка за камионџиите, други жители велат дека се чувствуваат загрозени, обвинувајќи ги демонстрантите дека го претвориле канадскиот главен град во „окупациска зона“.

Во денешната изјава, GoFundMe велат дека ја замрзнале кампањата откако собрала 10 милиони долари, приближно 7,9 милиони долари, тврдејќи дека организаторите ги прекршиле условите за користење што забрануваат „промовирање насилство и вознемирување“.

GoFundMe веќе ослободи милион канадски долари или 780.000 американски долари. Беше кажано дека преостанатите пари нема да одат директно кај организаторите на т.н Конвој на слободата, но за добротворни цели избрани од организаторите.

Полицијата во канадскиот главен град се заблагодари на платформата GoFundMe на Твитер.

„Одлуката да се одбие финансирањето на овие незаконски протести е важен чекор и ги повикуваме сите платформи за собирање средства да го следат нивниот пример“, соопшти полицијата.

Полицијата претходно објави дека е запознаена со „непримерниот и заканувачки говор на социјалните мрежи“ поврзан со протестот. Началникот на полицијата Питер Слоли ги опиша протестите во петокот како „сè понестабилни и се поопасни“.

Демонстрантите во центарот на Отава „остануваат високо организирани, добро финансирани и крајно посветени на отпорот на сите обиди за безбедно завршување на протестите“, рече Слоли.

Либералната влада на премиерот Џастин Трудо на 15 јануари воведе мерка со која се бара од невакцинираните канадски возачи на камиони кои ја минуваат канадско-американската граница да одат во карантин 14 дена по враќањето дома, по што дел од возачите излегоа на протести.

Полицијата во Отава најави построги мерки против, како што велат, „незаконските и неприфатливо опасни“ протести кои го парализираат канадскиот главен град и признаваат дека ситуацијата се повеќе излегува од контрола.

Очекуваат викендов во градот да пристигнат уште 400 камиони и 2.000 нови демонстранти, па најавија дека ќе бидат распоредени дополнителни 150 полицајци и ќе се постават бетонски барикади за да се спречи повеќе возила да стигнат до центарот на градот. Неправилно паркираните возила ќе бидат отстранети, а автопатите и мостовите би можеле да бидат затворени, пренесува The Guardian.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!