Вие имате прво да ја знаете вистината

Норвежанката Тереза ​​Јохауг го освои првото злато на Зимските олимписки игри

Норвешката претставничка во крос-кантри скијање Тереза ​​Јохауг е првата носителка на златен медал на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Јохауг славеше во дисциплината скиатлон, која вклучува 7,5 километри во класичен стил и 7,5 километри во слободен стил. 

Среброто и припадна на Русинката Наталија Непријаева (+30 секунди), а бронзата на Австријката Тереза ​​Стадлобер (Тереза, 30,5). 

По големиот студен и леден ветер во нордискиот скијачки центар Зангјаку, Јохауг направи преголема разлика за натпреварувачките во вториот дел од трката во слободен стил, освојувајќи го своето прво индивидуално олимписко злато. 

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!