Вие имате прво да ја знаете вистината

ОБСЕ испраќа набљудувачка мисија на парламентарните избори во Унгарија и ќе ги следи медиумите

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) планира да испрати поголема група набљудувачи на унгарските парламентарни избори на 3-ти април, вклучително и медиумското покривање, соопшти ОБСЕ.

Најважната организација на Европската унија за безбедност и човекови права во извештајот објавен на нејзината веб-страница соопшти дека планира да испрати 18 набљудувачи во главната група аналитичари за да го надгледуваат изборниот процес низ целата земја и 200 набљудувачи да го следат денот на изборите.

ОБСЕ испрати само мали, ограничени мисии на последните унгарски избори во 2018, 2014 и 2010 година.

По лесната изборна победа во 2010 година, премиерот Виктор Орбан ја трансформира Унгарија во еден вид „нелиберална демократија“. Поради контролата на медиумите и граѓанските групи за човекови права, Унгарија е во конфликт и со Европската Унија.

Педесет и осумгодишниот Орбан во април ќе се соочи со тесна трка со опозицијата, која за првпат да се обедини против него. Според последните анкети, неговата владејачка партија Фидес има мала предност пред опозицискиот сојуз.

ОБСЕ во извештајот наведе дека аспектите на изборите кои би можеле да имаат корист од понатамошната евалуација ќе вклучуваат „регистрација на гласачите, водење кампања, вклучително можно заплашување гласачи и купување гласови, медиумско покривање на изборите, транспарентност во финансирањето на кампањите и ефективност на жалбите и поплаките. “

Се наведува дека претставниците на државните институции „ја изразиле целосната подготвеност изборите да се спроведат согласно законот и го поздравиле доаѓањето на набљудувачката мисија“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!