Вие имате прво да ја знаете вистината

Планот на Путин во три фази: Билд објавува “експлозивни детали” за инвазијата на Украина, кон крајот на февруари или почетокот на март

Германскиот весник Билд објави „експлозивни детали“ за наводните руски планови во Украина.

Иако руската инвазија на Украина, за која веќе подолго време се шпекулира, не е започната, германскиот весник „ Билд “ објави, како што самите наведоа, „експлозивни детали“ за наводните планови на Москва за можна интервенција, но и за денот потоа, односно за времето откако тие на крајот ќе постигнат воени цели на украинска територија.

Повикувајќи се на податоци собрани од „странски разузнавачки служби“, Билд рече дека плановите интензивно се дискутираат во руските воени кругови и дека главното сценарио содржи три фази.

Првата фаза ќе биде предавање на украинските градови кои ќе бидат под опсада откако руските сили ги поразија своите украински противници надвор од урбаните области. Во тој момент би се активирале „спијачите“ во самите градови, односно оперативците и политичарите лојални на Путин кои би имале задача да инсталираат нови локални лидери кои потоа би се согласиле да му се предадат на рускиот окупатор.

Во следниот чекор, руските оперативци „ќе ја преземат контролата над стратешки важните објекти, ќе ги елиминираат сите закани и ќе ангажираат секој што сака да соработува да учествува во организирање на нова администрација во освоените градови“. Оваа тактика би се обидела да се примени во сите поголеми украински градови, а како што пишува Билд, нејзината цел е „мирно“ да ги преземе клучните урбани центри.

Следуваше втората фаза, која првенствено ќе вклучува свикување на „Народна Рада“, односно ново собрание лојално на Москва што ќе ја замени „Врховната Рада“, сегашниот парламент чиј сегашен сојуз ќе биде отповикан. Според „Билд“, планот е пратениците кои претходно поминале „проверка“ кај руските разузнавачи да се приклучат на марионетската „Народна Рада“.

Истиот „Народен совет“ би избрал нова влада, која исто така би била под контрола на Москва, но самиот факт што се формирани и парламентот и извршната власт треба да послужи како илузија на некаква демократија и владеење на правото, пишува германскиот весник. кажа.

Тоа би било придружено со силна медиумска пропаганда на голем број проруски канали, и во Украина и на Запад, чии програми треба да бидат исполнети со „проруски експерти“ и политичари кои сакаат да ја оправдаат руската инвазија и преземање на Украина и нејзината „Русификација“.

Третата фаза би вклучувала воведување вонредна состојба и воспоставување кампови, бидејќи единствената суштинска задача на новоформираната марионетска влада би била да го потисне отпорот на милиони Украинци, се вели во извештајот на Билд за наводните руски планови.

Задачата на овие тела би била да воведат вонредна состојба и, што е особено опасно, да го спроведат рускиот план за формирање логори во кој ќе бидат испратени оние Украинци кои ќе докажат дека не соработуваат, се вели во извештајот, цитиран од Билд. Се додава дека веќе се прават списоци на проукраински активисти кои би можеле да бидат одведени во такви кампови.

Тие кои нема да завршат во логорите ќе се соочат со теророт извршен од оперативците на ФСБ, како и од членовите на новоформираната проруска служба додека отпорот не биде задушен. Моделот според кој тоа наводно ќе се оркестрира е нападот врз демонстрантите против изборните кражби што го изврши режимот на Александар Лукашенко во Белорусија во 2020 година.

За Русија успехот на операцијата зависи од степенот на контрола над освоените територии, како и од предавањето на украинскиот народ, што би вклучило и признавање на легитимитетот на новоформираната влада, се заклучува во извештајот на „Билд“.

Целта, како што се наведува, е нов „сојуз на држави“.

Руската Федерална разузнавачка служба (ФСБ) работи на план за инвазија со руската влада и во моментов обучува проруски групи да се вклучат во Украина.Москва како и да ги елиминира противниците на Кремљ.

Новоформираната „полициска држава“ во Украина би била задолжена за создавање услови за национален референдум за приклучување кон Русија, се наведува во извештајот, во кој се потенцира дека целта на Путин е да формира „унија на држави“ составена од Русија и Белорусија. и Украина, во Минск и Киев би биле воспоставени марионетски режими по примерот на поранешниот Советски Сојуз.

Билд предупредува дека сето ова треба да се гледа како хипотетичко сценарио кое би се применило во случај Кремљ навистина да одлучи да ја нападне Украина. Во исто време, разузнавачки извор кој на германскиот весник му ги доставил наводните руски планови, тврди дека инвазијата на Украина во моментов е најверојатното сценарио и дека нападот би можел да се случи најдоцна во февруари и март, „доколку Путин не се премисли. “

Воениот аналитичар Роберт Ли од Кралскиот колеџ во Лондон изјави за Билд дека тоа му изгледа реално.

Русите би можеле да го имаат подготвени мнозинството сили за околу една недела, по што би можеле, доколку така решат, да доведат до ескалација на ситуацијата за многу краток временски период, смета Ли.

Во исто време, руската амбасада во Берлин за „ Билд “ ја нарече целата теза за инвазијата и пучот, опишана во разузнавачкиот извештај, „чудна мешавина од шпекулации и гласини“ кои „обично не ги коментираат“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!