Вие имате прво да ја знаете вистината

По падот на Владата на Црна Гора се огласија и САД

Соединетите Американски Држави очекуваат дека избраните лидери на Црна Гора, преку дијалог и во согласност со демократските процеси, ќе работат заедно на формулирање на конструктивен пат за граѓаните на Црна Гора.

Ова го наредила американската амбасада во Подгорица.

По повод изгласувањето недоверба на владата на премиерот Здравко Кривокапиќ, од амбасадата изјавија дека Соединетите Држави ќе соработуваат со секоја демократски формирана влада што ќе обезбеди напредок на Црна Гора на евроатлантскиот пат, вклучително и забрзување на пристапот во ЕУ, зајакнување на членството во НАТО и поддршка на заедничките вредности.

„Промените во владата се карактеристика на парламентарните демократии, додека правото на мирни демонстрации е основно демократско право“, велат од амбасадата.

Тие нагласуваат и дека се подготвени за соработка со владејачкото мнозинство што ќе ја води Црна Гора во насока на евроинтеграциите.

Пратениците во црногорскиот Парламент синоќа и изгласаа недоверба на Владата на премиерот Здравко Кривокапиќ.

За смена на Владата гласаа 43 пратеници, а 11 беа против.

Пред гласањето, пратениците на Демократскиот фронт (ДФ), Движењето за промени (ПзП) и Социјалистичката народна партија (СНП) ја напуштија пленарната сала.

Владата на Здравко Кривокапиќ падна точно 14 месеци откако беше избрана на 4 декември 2020 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!