Вие имате прво да ја знаете вистината

Убавата натпреварувачка од Холандија на ЗОИ вистински ќе ја загрее атмосферата во Пекинг: Таа има своја армија на фанови и е една од фаворитите за освојување на злато (фото)

Кинескиот претседател Си Џингпинг минатиот ден ги отвори 24. Зимски олимписки игри (ЗОИ) на свечена церемонија на Националниот стадион во Пекинг.

На овогодинешните ЗОИ ќе учествуваат 2.871 олимпиец од 91 земја, а фокусот на светските медиуми го присвои холандската претставничка.

Јута Лердам ќе ја преставува Холандија на ЗОИ, а покрај тоа што има атрактивен изглед, Холанѓаните истакнуваат и дека е една од најголемите фаворити за медалот

Имено, Лердам двапати во кариерата била светски јуниорски шампион (2017 и 2018 година), а ќе се натпреварува во две различни дисциплини.

Таа е многу популарна на социјалните мрежи и може да се пофали со приближно два милиони следбеници на Инстаграм.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!