Вие имате прво да ја знаете вистината

АВСТРИСКИ И ГЕРМАНСКИ Олимпијки во Пекинг позираа ГОЛИ за Плејбој: “КАКО ОД МАЈКА РОДЕНИ” ВЕЛАТ природното тело е најубаво (фото)

На Олимписките игри во Пекинг во 2022 година, Жанин Флок ќе се натпреварува во скелетон за нејзината родна Австрија. Тоа е спорт во кој спортистите лежат стомачно на санки, додека германската спортистка Лиза Баквиц ќе си ја проба среќата во боб двосед, по веќе освоеното олимпиското злато на последните Игри.

Жанин Флок

Но, пред патувањето во Пекинг, професионалните спортистки решија да застанат пред објективот на германското издание на Плејбој.

Со своите разголени фотографии сакаат да ги поттикнат другите жени да постигнат позитивна слика за своето тело.

„Сакам да им покажам на сите дека природното тело може да биде убаво. Тоа на кое ништо не е правено и поправано. Никогаш не сум била на пластична операција и останувам на таа одлука. Задоволна сум со телото што го имам. Секоја жена може да се гордее со своето тело“, вели 32-годишната Џенин Флок во интервју за мартовскиот број на Плејбој, чија насловна страна ќе биде со нејзината фотографија.

Лиза Баквиц исто така ќе биде на насловната страница на мартовскиот број, поврзувајќи ги нејзините актови со пораката дека „секоја жена треба да се фотографира гола и никој да не се срами од своето тело“, како што рече 27-годишната спортистка во интервјуто.

Јас на пример, имам уште неколку мускули поеќе, па па што? Сакав да покажам дека и ова е женско тело. Не морам да кријам дека сум спортист и дека се натпреварувам. Ниту една жена не мора да се крие “, рече Лиза.

И двате спортистки го споредуваат искуството од нивното фотографирање за Playboy со адреналинот што го доживуваат кога се натпреваруваат.

Лиза Баквиц
Лиза Баквиц и Маријама Јаманка

„Повеќе храброст ми требаше да ги направам овие фотографии отколку да возам по замрзнат канал со брзина од 145 километри на час“, вели Џенин Флок, која веќе двапати го освои Светското првенство, а пред неколку недели го освои десеттиот медал на Европското првенство.

На Зимските олимписки игри 2018 во Пјонгчанг, таа за малку не застана на подиумот и сега сака да се бори за долгоочекуваниот олимписки златен медал на Игрите во Пекинг.

Лиза Баквиц го освои златото во боб двосед на Олимписките игри во Пјонгчанг во 2018 година како кочничар, додека нејзината колешка Маријама Јаманка ја презеде титулата пилот.

Жанин Флок

Нејзината цел на Зимските игри во Пекинг сега е многу јасна: „Сакам што повеќе злата“, вели светската и европската вицешампионка за 2017 и 2018 година.

Почетокот на женските трки вво санкање на Зимските олимписки игри во Пекинг е на репертоарот од 11 и 12 февруари, додека женските боб трки се закажани за 18 и 19 февруари.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!