Вие имате прво да ја знаете вистината

Германија би можела да ги купи најмодерните американски авиони, а се знае кој нема да биде воодушевен од овој потег

Откако се чинеше речиси сигурно дека нивните борбени авиони Панавија Торнадо, кои ќе останат без ресурси на крајот на деценијата, ќе ги заменат со 45 Боинг Супер Хорнет, Германците размислуваат за друга опција – Ф-35.

Според Ројтерс, повикувајќи се на висок извор од германскиот одбранбен сектор, Берлин се стреми кон купување на овој американски борбен авион од петта генерација произведен од Локхид Мартин. Друг извор, пак, само потврдил за Ројтерс дека купувањето на Ф-35 „се враќа на маса“, но дека одлуката за купување не се очекува толку брзо.

Приказната беше потврдена од трет извор на Ројтерс, но портпаролот на германската влада остана без коментар. Портпаролот на американскиот Стејт департмент ја следеше истата линија.

– Нашата политика е да не коментираме јавно, ниту да даваме какви било потврди за воени набавки и продажби додека Конгресот не биде формално информиран за нив.

Германија мора да ги замени своите авиони Панавиа Торнадо, моментално единствените во германските вооружени сили кои можат да носат нуклеарно оружје (американски нуклеарни бомби складирани во Германија како дел од пактот на НАТО), со авиони кои ќе ја задржат таа способност.

Новата германска влада вети дека ќе добие замена за Торнадо на почетокот на својот мандат, а се очекува канцеларот Олаф Шолц да го покрене ова прашање на службеното патување во Вашингтон, планирано за следната недела.

Ф-35

Ако Германија навистина се одлучи за F-35, тоа ќе биде удар за Boeing, кој веќе има „регистрирано“ продажба на вкупно 30 F / A18 Super Hornets и 15 EA-18G Growlers (специјализирани за електронско војување). Наводно, на ваква одлука не би биле задоволни ниту во Франција, која со Германија развива нов борбен авион од шеста генерација, но кој не би бил подготвен за оперативна услуга речиси пред 2040-тите. Во Париз, според Ројтерс, стравуваат дека купувањето модерни американски авиони ќе го поткопа развојот на овој заеднички проект.

Што се однесува до можностите на F-35, тие се сметаат за најсовремени борбени авиони во моментов достапни на пазарот. Моментално е еден од оперативните борбени авиони од петтата генерација, заедно со американските F-22 Raptors (кои се направени исклучиво за воздухопловните сили на САД и не смеат да се продаваат на странски земји) и рускиот Sukhoi Su-57 и кинескиот Chengdu J. -20. Ги красат „стелт“ карактеристиките (екстремно намалена рефлексија на радарот), вмрежување со други платформи, а наскоро ќе можат да носат нуклеарно оружје.

Ги купија дури 15 земји

F-35 Lightning II се произведува во три варијанти (конвенционална A, Б варијанта со можност за вертикално слетување и Ц варијанта за операции на носачи на авиони), а досега се произведени и испорачани повеќе од 760 парчиња. Авионот досега е купен и нарачан од САД (во сите три варијанти), Обединетото Кралство, Италија, Холандија, Белгија, Данска, Норвешка, Јапонија, Јужна Кореја, Австралија, Сингапур, Полска, Израел и од неодамна , Швајцарија и Финска. Се претпоставува дека Германија доколку се реши за Ф-35 ќе купи од А варијанта.

Инаку, во последните неколку месеци Ф-35 забележаа неколку несреќи – во ноември британски Ф-35Б се урна при полетување во Медитеранот, јужнокорејски Ф-35А слета на „стомакот“ во декември, а Пред неколку недели во Јужното Кинеско Море, се сруши Ф-35Ц на американската морнарица.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!