Вие имате прво да ја знаете вистината

Германскиот канцелар сугерира дека Германија може да испрати повеќе војници во Литванија

Германскиот канцелар Олаф Шолц сугерираше дека е подготвен да распореди дополнителни трупи во Литванија за зајакнување на источното крило на НАТО како одговор на акумулацијата на руски војници во близина на границата со Украина.

Соединетите Држави веќе наредија распоредување на околу 3.000 дополнителни војници за зајакнување на НАТО во Полска и Романија како одговор на стравувањата од руска инвазија врз поранешната советска република.

„Подготвени сме да направиме се што е потребно за да ја зајакнеме борбената група предводена од Германија во Литванија“, рече Шолц во интервју за АРД пред ноќниот лет за Вашингтон, каде што ќе се сретне со американскиот претседател Џо Бајден.

Канцеларот рече дека за тоа ќе разговара со шефовите на трите балтички држави, кои ќе го посетат во четврток во Берлин.

Но, тој уште еднаш ја отфрли можноста за испорака на оружје во Украина поради политиката на Германија да не испраќа оружје во конфликтните зони – став кој има свои корени во крвавата историја на земјата од 20 век и неодамна беше преиспитан.

НАТО распореди четири мултинационални борбени единици со вкупно околу 5.000 војници во Полска, Литванија, Латвија и Естонија како одговор на руската анексија на украинскиот Крим во 2014 година.

Таканаречените борбени групи на НАТО, предводени од САД, Германија, Канада и Обединетото Кралство, треба да го запрат нападот во регионот и да купат време за дополнителни трупи на НАТО да пристигнат на бојното поле.

Шолц рече дека гледа одреден напредок во намалувањето на тензиите меѓу Западот и Русија со зголемен дијалог или меѓу САД и Русија или во нормандискиот формат на преговори меѓу Франција, Германија, Русија и Украина.

„Долго време тоа беше безживотно“, рече Шолц во одвоено интервју за RTL.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!