Вие имате прво да ја знаете вистината

Зошто чешките полицајци патролираат на српската граница? За два месеци уапсија 6.000 луѓе

Чешка испрати уште 40 полицајци да и помогнат на унгарската полиција да патролира на границата со Србија, како дел од партнерството на Вишеградската група (V4).

Заменик-полицијата на округот Чонград-Чанад, Јено Силаши-Хорват, изјави дека чешкиот контингент испратил значителна помош до Унгарија со цел да се заштити шенгенската граница, пренесе МТИ.

Претходниот контингент испратен од Чешка помогна во приведувањето на повеќе од 6.000 илегални мигранти за време на двомесечната мисија, додаде Силаши Хорват.

Новиот контингент ќе биде на границата меѓу Унгарија и Србија до 24 март.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!