Вие имате прво да ја знаете вистината

Најголемата љубов на познатата Неда Арнериќ: Само него го сакав, иако немавме ништо

Многумина сонуваа за една од најубавите актерки на Југославија и потајно ѝ се восхитуваа, некои отворено и изјавија љубов, а таа самата призна дека Арсен Дедиќ е единствениот маж во кој била вљубена и дека на крајот имало ништо меѓу нив.

Го запознала како петнаесетгодишно девојче кога глумела со него во филмот „Цреша на Тасмајдан“. Тогаш тој го освоил нејзиното срце.

Тој е еден од ретките мажи во кои се заљубив и немаше ништо меѓу нас само затоа што неговата уметност стоеше меѓу нас. Тешко ми е да зборувам за него, особено додека ги слушам капките дожд како паѓаат. Не сакам, ќе биде патетично бидејќи за тоа нема место во разговорот, изјави Неда Арнериќ за соседните медиуми во 2015 година по повод веста за смртта на големиот уметник.

Тој сакаше да биде освојуван и многу лесно да се занесе, се присетува таа.

Кога беше млад, имаше по две девојчиња во секој град, а мене ме спречи неговата уметност и моите 15 години, кога беше вистинско дете. Тој беше двојно постар од мене, што е голема разлика во години за девојка, иако таквите врски се модерни денес, изјави таа и додаде дека го цени тоа што Арсен се спротивставува на сите предизвици.

Одлично е што успеа да го спаси бракот. Беше семеен човек, исклучително приврзан за Габи, синот Матијас, внуката Лу, како и ќерката од првиот брак Сандра. Габи беше неговиот животен избор и најголема љубов, нема сомнеж за тоа, потенцираше таа.

Прекрасната Неда Арнериќ го заврши своето сеќавање на нејзината младешка екстаза со зборовите: Тоа беше повеќе еден вид платонска љубов, преку неговата уметност. Ги сакав неговите албуми и поетски книги, па веќе не можев да разликувам кој е лично Арсен и кој Арсен беше уметник и затоа во нив двајца бев вљубен.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!