Вие имате прво да ја знаете вистината

Украинскиот министер за надворешни работи ги повика луѓето да ги игнорираат „апокалиптичните предвидувања“

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денес ги повика луѓето да ги игнорираат „апокалиптичните предвидувања“ за претстојната руска инвазија, велејќи дека неговата земја е силна и има меѓународна поддршка.

Претседателот Володимир Зеленски пред една недела рече дека Украина не е Титаник што тоне и го обвини Вашингтон и медиумите за поттикнување паника што ја оптоварува економијата кога „нема тенкови на улиците“.

– Денес Украина има силна армија, невидена меѓународна поддршка и верба на Украинците во нивната земја – напиша Кулеба на Твитер.

– Непријателот треба да се плаши од нас, а не од нас – додаде тој.

Еден ден претходно, двајца американски функционери изјавија дека Русија би можела да биде подготвена да ја нападне Украина до средината на февруари, бидејќи има околу 70 отсто од борбената моќ што верува дека ќе и треба и да испрати повеќе баталјонски тактички групи на границата.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, изјави дека Русија може да преземе воена акција „секој ден“, но сепак може да се одлучи за дипломатија.

– Различни главни градови имаат различни сценарија, но Украина е подготвена за секаков развој – рече Кулеба.

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони рече дека фокусот треба да биде на дипломатијата.

– Мораме да им помогнеме на земјите на НАТО кои граничат со Русија и да ги зајакнеме од воен аспект – рече тој за италијанската национална работилница РАИ, додавајќи: Мора да бидеме подготвени на економски реакции и санкции доколку дојде до влошување.

Русија собра повеќе од 100.000 војници во близина на границите на Украина, што ги зголеми стравувањата од планиран напад. Москва соопшти дека не планира инвазија, но може да преземе неодредена воена акција доколку нејзините безбедносни барања не бидат исполнети.

Меѓу нив е и ветувањето дека НАТО никогаш нема да ја прифати Украина, барање за кое Вашингтон и НАТО рекоа дека е неприфатливо.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!