Вие имате прво да ја знаете вистината

Недостатокот на овој минерал е честа причина за поспаност и инфекции, погледнете што треба да промените во исхраната

За фосфорот не се пишува и не се зборува толку често колку за калциумот, магнезиумот или железото, но заедно со калциумот, фосфорот е најзастапениот минерал во човечкото тело. 

Фосфорот е особено важен за здравјето на целиот наш организам.

Апсорпцијата на витамини, минерали и многу хранливи материи од нашата исхрана во голема мера зависи од фосфорот. 

Затоа е неопходно да се погрижиме храната што редовно ја јадеме да има доволна количина од фосфор во неа.

Фосфорот игра важна улога во енергетскиот метаболизам, го регулира нивото на хормоните, а од тоа во голема мера зависи и нивото на киселинско-базната рамнотежа.

Всушност, фосфорот може да има недостаток кај веганите и вегетаријанците бидејќи минералот се наоѓа во месото и рибата. 

Сепак, фосфорот го има и во храната како брокула, пченка и млечни производи.

Брокулата е многу здрав производ кој е особено погоден за оние кои се на диета или едноставно внимаваат на својата фигура. Факт е дека зеленчукот содржи голема количина на витамини (Б групи, Е и Ц), а има и многу здрави влакна. Богат е со магнезиум и калциум. Во исто време, брокулата е нискокалорична, но богата со фосфор. 

Важно е оние кои не јадат производи од животинско потекло да го вклучат редовно во исхраната, за да имаат доволна количина од овој минерал во нивното тело.

Многу зрна, исто така, содржат големи количини на фосфор во нивниот состав. На пример, пченката, овесот и јачменот се добри извори на овој минерал. Овие производи, покрај фосфорот, се корисни и за други елементи кои исто така му се неопходни на организмот. Совет од експертите е пченичното брашно да се замени со пченкарно брашно.

Млеко, јогурт, сирења – сето тоа се резерви на фосфорот. Во исто време, телото подобро го апсорбира фосфорот ако се консумира заедно со калциумот, а такви материи има многу во сите млечни производи. 

Затоа, доколку сакате да го зголемите нивото на фосфор, додадете го омилениот млечен производ во вашето мени.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!