Вие имате прво да ја знаете вистината

Голем напредок: Британските научници развија лек кој може да помогне во лекувањето на ракот на панкреасот

Британските научници развија лек кој може драматично да го подобри преживувањето, па дури и да го излечи ракот на панкреасот, кој е еден од најсмртоносните видови на рак. Стапките на преживување за рак на панкреасот се подобрија многу малку во последните 50 години и се придружени со најлоша прогноза.

При тестирањето на лекот „два во едно“ на глувци, научниците дошле до заклучок дека може да им го продолжи животот за 40 проценти. Истражувачите од Институтот за истражување на рак во Лондон велат дека ова е потенцијално најголемиот напредок во лекувањето на болеста, а доколку експериментите врз луѓе бидат успешни, тоа би можело нашироко да се користи за само пет години, пишува „Дејли мејл“.

Еден од третманите е имунотерапијата, каде што лекот го активира имунолошкиот систем за борба против ракот. Лекот го блокира протеинот кој го спречува имунолошкиот систем да ги нападне клетките на ракот и е многу успешен против некои видови на рак. Сепак, туморите на панкреасот имаат дебел надворешен слој кој го спречува лекот да ја пробие бариерата.

Друг третман, познат како фокусиран ултразвук со висок интензитет (HIFU), вклучува уништување на тумори со импулси на звучни бранови. Ова создава ситни меурчиња во клетките, кои отскокнуваат наоколу со таква сила што ги пробиваат дупките во заштитната бариера, дозволувајќи им на имунотерапевтскиот лек да почне да дејствува.

Глувците со тумори на панкреасот, кои примиле комбиниран третман, живееле 25 отсто подолго од оние кои примале само ХИФУ и 35 отсто подолго од оние кои само го примале лекот. Исто така, тие живееле 40 отсто подолго од оние кои воопшто не биле лекувани.

Истражувачите се надеваат дека двојната терапија потенцијално може да го излечи ракот на панкреасот. Ако испитувањата на луѓе се успешни, третманите би можеле да бидат широко користени во рок од пет години.

– Потребни се дополнителни истражувања, но потенцијалот на оваа комбинација е возбудлив и ја нагласува важноста од тестирање на нови, иновативни пристапи. Очајно ни требаат повеќе опции за третман доколку сакаме да го трансформираме преживувањето на идните пациенти и нивните најблиски – вели др. Крис Мекдоналд, раководител на истражување во ОК за рак на панкреасот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!