Вие имате прво да ја знаете вистината

Западот во страв, Путин испрати МИГ-31 со хиперсонична ракета Кинжал во Калининград: Има домет од 2000 км и може да стигне до Берлин, Лондон и Париз (видео)

Неочекуван потег на Русија, тензијата не се смирува.

Додека францускиот претседател Емануел Макрон се обидува да ги стивне најавите за војна во Источна Европа, Западот е загрижен поради новиот потег, зад кој, како што пишуваат различни аналитичари или како што ги нарекуваат кремљолози, стои Владимир Путин.

Имено, додека Макрон летал кон Москва, кон руската енклава на Балтикот, опкружена со членки на НАТО, слетал, како што се тврди, МИГ-31К, верзија која носи хиперсонична крстосувачка ракета.

Инаку, населението од оваа руска енклава направи видео пред слетувањето на МИГ-31К, на кое јасно се гледа хиперсонична ракета под леталото. МИГ-31К слета во воздухопловната база Чкаловска во оваа енклава, каде што се сместени значајни руски воени средства на Балтикот, кои вклучуваат балистички ракети од типот Искандер и систем за воздушна одбрана со долг дострел С-400.

Инаку, МиГ-31, а особено верзијата со хиперсонична крстосувачка ракета, никогаш не биле сместени во оваа руска енклава. Ова е за првпат направено, по трупањето на руските сили на границата со Украина и Белорусија, каде почнуваат воените маневри.

Патем, ова го вознемири повеќе Западот отколку Украина, како што тврдат некои аналитичари, бидејќи со оваа ракета Русија има контрола над Западна Европа се до границата на Франција и Шпанија, како и јужниот дел на Медитеранот.

Kh-47M2 кинжал (кама) е руска балистичка ракета. Дострелот на ракетата е повеќе од 2000 километри, достигнува брзина над 10 маха и може да врши маневри за избегнување во сите фази на летот. Може да биде со конвенционални или нуклеарни боеви глави, а може да биде лансиран од бомбардер Ту-22М3 или пресретнувач МиГ-31К.

Балистичката ракета Kh-47M2 Kinzhal е најновото руско оружје, за кое некои аналитичари велат дека е авионска верзија на балистичката ракета Искандер.

За оваа нова состојба пишува и Форбс, пренесувајќи ја приказната за тоа, а слетувањето на овој авион, кој носи нешто што наликува на хиперсонична ракета „Кинжал“ во Калининград, се случува во време кога американската војска ги распоредува своите единици низ Европа.

Тоа што особено го загрижува авторот на овој текст за хиперсоничните ракети во Источна Европа е што најголемите европски градови како Берлин, Париз, Лондон, Рим и многу други ќе се најдат во дометот на оваа смртоносна ракета.

Ракетата Kh-47 Kinzhal, која е очигледно видлива на МиГ-31, има пријавен дострел од 1.240 милји и може да носи или фрагментирана боева глава од 1.100 фунти или нуклеарна боева глава од 500 килотони со 33 пати поголема моќност од Bomb Fat Man фрлена на Хирошима, пишува Форбс (мерките се дадени во оригинал)

Форбс наведува дека вообичаено нема МиГ-31К во рускиот еклава Калининград, а го бранат со значителни копнени, а во него е сместена руската Балтичка флота и нуклеарни ракети со краток дострел Искандер, повеќето од 50-те воени авиони кои се таму стационирани се постари Су-27 и Су-24, иако некои понови Су-30СМ и Су-35Ц постепено се воведуваат во вооружувањето

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!