Вие имате прво да ја знаете вистината

Крвава војна на Звицер и албанскиот картел за кокаинот од Еквадор: Едниот убиец носел букет цвеќе во рацете, тоа била пораката на Кавачкиот клан!?

Сојузот меѓу Кавачкиот клан и албанската наркомафија во Еквадор, кој беше воспоставен своевремено, почна да се распаѓа поради жестоката борба за доминација на пазарот на кокаин, откриваат извори од безбедносните структури, пишува српски Телеграф.

Имено, во јавноста протекоа информации дека на 22 јануари во оваа земја беше застрелан 34-годишниот Албанец Ергис Даши. Тој бил погоден со повеќе од 20 куршуми во ресторан во Гвајакил, пристаниште од каде што големи пратки со дрога одат во Европа, а постои сомневање дека ликвидаторите се од Кавачкиот клан, на чело со Радоје Звицер, пишува истиот портал.

-Даши бил врска меѓу албанската и руската мафија, а бил убиен на лице место. Имало двајца напаѓачи, од кои едниот носел букет цвеќе, што е своевидна порака. Убиениот водел таен живот во Еквадор, каде што немал досие, а се занимавал со трговија со кокаин. Во нападот е повредена и 26-годишна жена – објавија медиумите.

Што се случи, за двете мафијашки групи, кои тесно соработуваа, да го свртеа оружјето едни против други, се уште е во доменот на шпекулации. Според една верзија, Албанците и дојавиле на полицијата за еден од големите товари кокаин во сопственост на Кавчачкиот клан, кој потоа бил запленет. Од друга страна, до вчера сојузниците на Звицер го презедоа најголемиот дел од дистрибуцијата во Европа, бидејќи кавачкиот клан беше прилично осакатен со апсења во Србија и Црна Гора, а нивниот лидер е во бегство.

Поранешниот началник на белградската полиција Марко Ницовиќ истакна дека конфликтите меѓу црногорските и албанските кланови ќе стивнат поради заеднички интереси.

Албанците од Албанија и од Косово се повеќе се префрлаат од шверц на хероин на кокаин од Јужна Америка. Цариниците и полицајците во албанските и црногорските пристаништа се слабо платени, па не е тешко да се корумпираат, поради што тие се идеални за шверц. Во моментов има конфликти меѓу двата клана, но мислам дека ќе најдат заеднички јазик бидејќи им се расчистува патот поради слабо опремените полициски сили – вели Ницовиќ.

Според неофицијални податоци на Интерпол, во Еквадор има околу 3.000 Албанци вклучени во нарко-бизнисот. Канцеларијата на ОН за дрога и криминал во извештајот наведува дека организираните криминални групи од Балканот се позиционирале на самиот врв на европскиот нарко пазар и дека количините што ги набавуваат се зголемуваат, пишува белградски Курир.

Клановите од Албанија и Црна Гора имаат своја „постојана постава“ во земјите од Латинска Америка, но и во европските земји преку кои се одвива транзит. Шкаљарскиот и Кавачкиот клан тесно соработуваат со мафиите од соседните земји, бидејќи нарко пазарот во ЕУ вреди најмалку 30 милијарди евра. Очигледно е дека дојде до проблем кој не можеше лесно да се надмине, а тоа го докажува и убиството во Гвајакил, оценуваат српските безбедносни структури за Курир. обезбедувачи.

Според неофицијални информации веќе се преземени одредени мерки за смирување на ситуацијата бидејќи има страв од одмазда на албанските кланови.

Ќе се види дали на крајот ќе надвладеат страстите или разумот, бидејќи се работи за огромни пари, открива соговорник на белградски Курир.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!