Вие имате прво да ја знаете вистината

Пинк Пантерот падна поради 500 евра, неговото спектакуларно бегство од затворот се уште се раскажува, го извлекоа командоси, по кражбата во Сен Тропе избегаа со глисер

Драган Микиќ (53) од Белград, водач на меѓународната група крадци на дијаманти „Пинк Пантер“, кој беше уапсен во Нови Сад при обид да извади лажни документи, се здоби со „светска слава“ пред 15 години, со спектакуларно бегство од француски затвор, пишуваат денес локалните медиуми.

Микиќ важи за еден од основачите на “Пантерите”. Кога беше откриен неговиот идентитет, тој беше првиот “пантер” чие име се појави во сите светски медиуми. Тоа се случи по грабежот на златарницата „Дук“ во ски-центарот Куршевел на Алпите, што се случи на 31 јануари 2003 година.

Разбојниците, облечени како туристи и мавтајќи со лажни пиштоли, упаднале во златарницата и ги врзале работниците со селотејп лента. Микиќ бил уапсен следниот ден, откако полицаец го идентификувал додека купувал билет за воз. Вниманието и го привлече тоа што билетот го платил со банкнота од 500 евра!

Поранешен војник, таксист, трговец со половни автомобили и деловен менаџер, така Микиќ беше опишан од медиумите откако беше фатен како ограби продавница за накит во Франција во 2003 година. Микиќ две години подоцна повторно се најде на насловните страници кога успеа да побегне од затворот Вилфранш-сур Сој. Оттогаш до апсењето пред два дена му се губи секаква трага, а само бегството се уште се прераскажува, објави белградски Ало.

Според медиумите, Микиќ сите овие години бил во Белград, вешто се криел под туѓ идентитет.

„Сабота, 16 октомври, рано попладне во притворниот центар Вилфранш-сур-Со. Драган Микиќ, Србин со југословенско потекло со импозантна градба и затворен за вооружен грабеж, штотуку влезе во затворскиот двор на својата вообичаена прошетка. За тоа време во близина на затворот било паркирано комбе. Излегуваат патници маскирани во качулки и вооружени со калашникови и автоматски пиштоли. Нападот започна…“ – напиша францускиот „Фигаро“ во август 2020 година, потсетувајќи дека Микиќ е во бегство деценија и пол.

Помошниците на Микиќ поставија скала до затворскиот ѕид и пукаа во кулата горе, за да го спречат чуварот да го отвори прозорецот и да се возврати. Еден од напаѓачите се качил на скалата до ѕидот и фрлил торба со клешти за сечење за жица и друга скала во дворот на затворот. Во вкрстениот оган што следел, еден од чуварите бил ранет во бутот.

Драган Микиќ во 2009 година се најде и во насловите на сите светски медиуми. Тогаш пред познато казино во Монако беа уапсени тројца членови на „Пинк Пантер“, а еден од нив наводно бил Микиќ.

Според странските медиуми, се верувало дека цело време со себе носел пиштол „магнум 357“, па апсењето го извршила специјалната полиција вооружена со автоматски пушки и шок гранати. Меѓутоа, по веста за апсењето, во медиумите веќе не можеше да се најде ништо за Микиќ, па ни за тоа како тој повторно стигнал на слобода.

Само пред една година Фигаро напиша дека оттогаш од Србинот нема ниту трага, ниту глас и дека тој со себе ги имал сите тајни на бандата која за десет години собрале плен од 100 милиони евра!

Микиќ, во 2008 година, беше осуден во отсуство на 15 години затвор во Франција, а неговите двајца соработници Бобан Стојковиќ и Горан Дражиќ добија по десет и шест години за грабежи во Бијариц, Кан, Куршевел и Сен Тропе. Пред два дена се испостави дека Микиќ сите овие години се криел во Србија, но под туѓо име. Се сомничи дека со документи на друго лице ја извадил личната карта и патната исправа на име З.С во Сремски Карловци.

Потоа со лажен идентитет на друго место се обидел да извади лични документи на име на трето лице – соопштено е по неговото апсење.

Полициските службеници тогаш утврдиле дека се работи за фалсификувани документи и поднеле кривична пријава против лицето чиј идентитет Микиќ веќе го користел, соопшти српското МВР.

КРАЖБИ ЗА КОИ БЕШЕ ОСУДЕН:

Куршевел – однеле часовници и накит од 1,4 милиони евра

Бијариц – ја обоија клупата спроти златарата со свежа боја за да избегнат досадни сведоци

Кан – Вратите на блиндираната златарница го растураат со „Ренџ Ровер“ со швајцарски регистарски таблички и украдоа пет скапоцени камења

Сен Тропе – Откако ограбиле златара во пристаништето, крадците побегнале со глисер.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!