Вие имате прво да ја знаете вистината

Продолжуваат преговорите за спас на нуклеарниот договор со Иран: „Се зависи од укинување на санкциите“

Преговорите за зачувување на нуклеарниот договор на светската сила со Иран продолжуваат во вторник во Виена по кратка пауза.

Преговорите влегоа во завршна фаза, а следните недели се сметаат за клучни за потенцијално обновување на нуклеарниот договор од 2015 година.

Западните дипломати предупредуваат дека Иран прави големи чекори кон способноста за производство на нуклеарна бомба, па затоа е неопходно што е можно поскоро да се постигне ефективен договор кој повторно би ги ограничил иранските нуклеарни капацитети.

Германија, Франција и Обединетото Кралство, заедно со Русија и Кина, со месеци посредуваат меѓу Иран и САД. Целта е да се укинат американските економски санкции кон Техеран, а за возврат да се ограничи иранската нуклеарна програма.

Откако САД се повлекоа од договорот во 2018 година под тогашниот американски претседател Доналд Трамп, Иран почна постепено да ги крши условите од договорот и да збогатува ураниум.

Иран во понеделникот предупреди дека Вашингтон треба да донесе „политичка одлука“ за укинување на санкциите и дека успехот на нуклеарните преговори ќе зависи од тоа.

Но, по осум рунди индиректни разговори меѓу Техеран и Вашингтон од април, остануваат несогласувањата околу брзината и опсегот на укинување на санкциите кон Иран.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!