Вие имате прво да ја знаете вистината

Руска истакната тенисерка со остри критики кон Ѓоковиќ: На играчите ќе им биде непријатно доколку му се дозволи на Новак да игра не вакциниран!

Руската тенисерка Дарија Касаткина не крие дека е голем фан на Рафаел Надал.

Шпанецот го освои својот 21. Грен слем трофеј во Мелбурн, а Касаткина во интервју за руски Еуроспорт, изнесе негативни конотации за најдобриот играч во светот на тенисот, Новак Ѓоковиќ.

Русинката изјавила дека секогаш е подобро луѓето да не те сакаат онаков каков што си отколку луѓето да те сакаат поради тоа што не си ти. А таа го наведе примерот на Новак Ѓоковиќ.

Сите гледаме како сака сите да го сакаат. Прави се за да успее во тоа, но не успева. Затоа што на крајот се чини дека нешто не е во ред. Рафа е стар, не крши рекети, бидејќи така постапува уште од детството. Тој ги покажува своите емоции на поинаков начин. На сите им се допаѓаат неговите дела. На малкумина им се допаѓа кога некој се преправа дека е тоа што не е. Тоа преправање е видливо, посочи таа.

Касаткина призна и дека е многу нервозна кога ги гледа натпреварите помеѓу Ѓоковиќ и Надал, а познато е и дека нема симпатии кон Федерер и Ѓоковиќ.

Долго време сум мирна за Роџер. Го прифатив фактот дека тој и Рафа се најголеми. Роџер е неверојатен талент. Плус, тој не играше неодамна, па полесно ми е да прифатам сè. Федерер не ме нервираше 16 години. Со Новак е друга приказна. Тој е друга личност. Кога игра Рафа со него, емоциите се високи. Особено кога Рафа не успеа да направи ништо со Ѓоковиќ на неколку натпревари како на земјена подлога така и на трева. Тогаш се чувствував тажно и безнадежно. Помислував дека 21-от слем ќе дојде во Австралија, турнир кој тој досега го освои само еднаш, а тоа се повтори и оваа година, изјави таа.

Таа предвиде и кој ќе има најмногу трофеи на крајот.

Тој отсекогаш ми беше број еден фаворит. Дури и кога Надал имаше 14 години. Секогаш велев дека ќе има најмногу трофеи. И сега сум во право, се надевам дека ќе остане така. Сега неговите шанси за Ролан Гарос се зголемија, ако му дозволи секако здравјето. Тоа е важно. Бидејќи како што игра сега, би рекол дека ова не е втора, туку негова трета младост, посочува таа.

Интересно е и тоа што во руската јавност имаше многу сомнежи дека Надал се допингува, но Касаткина ги отфрла тие приказни.

Има многу луѓе кои се осомничени за допинг по некои резултати. И никој не знае сто проценти дали е вистина. Сепак, имаме резултат, Рафа е одличен. Не е наше да одлучиме, вие имате посебна организација која не проверува секоја недела, понекогаш и повеќе пати. Во однос на допингот, тенисот е еден од најчистите спортови. Не проверуваат никого повеќе од нас. Се сеќавам дека бев тестиран 32 пати во 2018 година. Не сум Рафа, мислам дека него го проверуваат повеќе. Ако не те фатат, тогаш немаш допинг, изјави Дарија.

На крајот се осврна на случајот со Ѓоковиќ и со неговата виза за Австралија.

Отворено ќе кажам, на играчите би им било непријатно доколку на Ѓоковиќ му се дозволи да игра. Бидејќи сите се жртвувавме, ги прифативме правилата да играме. Новак сакаше се да направи на свој начин. Ако му се дозволи да игра со сето тоа, тоа би било голем апсурд, тоа не би било фер кон другите играчи, заклучи Касаткина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!